Close search

Hollywood má nového miliardáře: Tyler Perry se z ulice vypracoval na majitele filmového studia

Showpix.cz Zdroj: Showpix.cz

Tyler Perry je jeden z mála filmařů, kteří to v Hollywoodu dotáhli na miliardáře. Tvořit začal, když se potřeboval vypořádat s vlastními traumaty.

Miluji, když lidé říkají, že pocházím ze skromných poměrů. Znamená to, že jsem byl pekelně chudý," říká padesátiletý Tyler Perry v rozhovoru pro magazín Forbes, který ho nedávno zařadil mezi dolarové miliardáře.

Perry si prý od roku 2005 přišel na víc než 1,4 miliardy dolarů. Jde o sumu před zdaněním, ale díky tomu, že investoval do vlastního studia, které slušně vydělává, má dnes jeho majetek miliardovou hodnotu. To už na vstup do exkluzivní společnosti stačí.

Kdo je Tyler Perry?

U nás prakticky neznámý herec má za sebou, v lepším případě, menší role v globálně populárních filmech jako Star Trek (2009) nebo Zmizelá (2014). Je to takový nenápadný chlap s upřeným pohledem, který zapadne kamkoliv.

V Severní Americe je ale dlouho hvězdou první velikosti díky sérii komedií a dramat, které spojuje postava svérázné postarší dámy jménem Mabel "Madea" Earlene Simmons. Perryho k jejímu vzniku inspirovala jeho vlastní rodina a prý si užívá, že jim to může vrátit zpátky. A možná i proto Madeu hraje sám už jednadvacet let.

A byť se dočkal kritiky třeba od slavného režiséra Spikea Leeho za to, že podporuje stereotypní pohled na Afroameričany, Perryho a jeho fanoušky, kteří chodí na Madeu v milionech, to nijak nezastavilo.

Pomoc od Oprah

Perry a jeho tři sourozenci trpěli v dětství útoky násilnického otce, který v kontrastu se svým chováním vodil rodinu každý týden do kostela. Tyler jako malý chlapec zažil také sexuální obtěžování a chvíli zvažoval sebevraždu, aby utekl před otcovým bitím.

Místo toho ale utekl ze školy, z domu a vydal se do Atlanty. Inspirací mu byla slavná moderátorka Oprah Winfrey, v jejíž šou zaslechl, že pro člověka s problémy může být terapií psaní.

Na začátku 90. let se tak pustil do tvorby komunitního divadla, v němž varioval témata jako odpuštění, zneužívání dětí nebo dysfunkční rodiny. Moc to nevynášelo, jednu dobu dokonce spal v autě zaparkovaném na Sylvan Road. Neúnavnou snahu ale zhodnotil, když ve věku 28 let konečně prorazil a jeho turné Chitlin' Circuit úspěšně vyprodávalo 300 představení ročně.

Babča vydělává miliony

A pak přišla Madea. Z divadla se úspěšně přelila do filmu a televize. Perry drží její kariéru pevně v rukou, kromě toho, že ji hraje, také ke všemu píše scénáře, režíruje a produkuje. Díky tomu si vydělal dost na to, aby v Atlantě otevřel Tyler Perry Studios, které se nachází jenom kousek od Sylvan Road, na níž kdysi bydlel.

Driving into work today I saw these signs on the highways being changed. My eyes filled with water knowing what God has...

Zveřejnil(a) Tyler Perry dne Středa 28. srpna 2019

 

Od roku 2015 investoval do vlastního studia téměř 300 milionů dolarů a všechno mu v něm patří, takže může poskytovat plný servis nejen svým produkcím, ale také dalším. A profitovat z toho. Vznikal tady třeba hit Black Panther (2018). Perry točí také pro konglomerát ViacomCBS, který mu ročně platí 150 milionů dolarů za vytváření obsahu i pro streamovací službu BET+, v níž má tvůrce finanční podíl. Vedle Stevena Spielberga a Georgea Lucase je jeden z mála filmařů, kteří si vydělali miliardy v Hollywoodu.

Silně věřící multitalent Tyler Perry dokázal za posledních třicet let nejen prorazit v převlékacím žánru, který kdysi málem zlomil krk Eddiemu Murphymu, ale podchytit také milionové publikum stereotypními figurami a příběhy. Našel svou cílovou skupinu a věnuje se jí s ohromným nasazením. A možná se už také vypsal z traumat, která provázela jeho dětství.

Na výběr z filmů Tylera Perryho se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: forbes.com, wikipedia.org

Nejčtenější články