Close search

Hledáte novou práci? Připravte si skvělý životopis

Pixabay Zdroj: Pixabay

Hledání nového zaměstnání dříve nebo později potká každého z nás. Je proto vždy dobré vědět, na co se připravit. Dobře napsaný životopis může zvýšit šance na úspěch, nebo potopit i zkušeného pracovníka.

Najít novou práci není jednoduché. Během pohovorů musíte zapůsobit na potenciální zaměstnavatele a přesvědčit je, že jste ten pravý člověk na danou pozici. Na pracovní pohovor vás ale musí nejdříve personalisté pozvat. A to také udělají, pokud se jim bude líbit vaše CV (Curriculum Vitae).

1. CV přesně na míru

Ve chvíli, kdy se rozhodnete ucházet o novou práci, je důležité si uvědomit, že rozhodně nejste sami, kdo hledá vhodné zaměstnání. Na jednu pozici odpovídají desítky, nebo i stovky uchazečů a vy máte jen několik málo chvil, abyste svým životopisem zaujali zkušeného pracovníka HR (Human Resources). Proto si vždy dejte záležet, aby vaše CV odpovídalo potřebám dané pozice a firmy.

2. Hlavně stručně

Personalisté mají skutečně málo času, jelikož zájemců o práci je hodně. I když máte mnoho zkušeností a všechny byste je chtěli pracovníkům HR podrobně popsat, takové řešení pro vás může být na škodu. Vyzdvihněte své největší úspěchy a stručně a jasně dejte personalistům vědět, proč mají pozvat zrovna vás.

3. Vždy pište pravdu

Tento bod by měl být pro každého uchazeče samozřejmostí, ale pro jistotu je třeba ho zmínit. Lhát ve svém CV se rozhodně nevyplácí. Zkušený personalista pozná, že něco skrýváte, nebo nejste tak zkušení, jak uvádíte. Lež vám ihned zavře dveře do vysněné společnosti, je lepší se spolehnout na pravdu.

4. Pozor na chyby

Před odesláním nikdy nezapomeňte na bedlivou kontrolu pravopisu. Gramatické chyby a překlepy do vaše CV jednoduše nepatří.

5. Aktuální telefon i fotka

Vždy ve svém životopisu uvádějte aktuální kontakty, tedy email a telefon. Email by měl působit profesionálně. Určitě není dobré použít starý, který jste si zakládali v patnácti letech a uvedli jste tam svoji školní přezdívku. Také fotografie musí být věcná a aktuální. Obrázek, který vás zachycuje na večírku, nebo na pláži, není nejlepší volbou.

Nejčtenější články