Close search

Hledáte novou práci? Musíte vědět, jak se správně obléct k pohovoru

Pixabay Zdroj: Pixabay

Oblečení o nás dokáže říct mnohé. A personalista si o člověku udělá obrázek během prvních vteřin pracovního pohovoru, takže není dobré výběr oděvu podcenit.

Ať už souhlasíte, či ne, první dojem je mnohdy nejdůležitější. Mezi základní oblasti, které člověka upoutají hned na první pohled, patří řeč těla, vizáž nebo styl.

Můžete sice namítnout, že je mnohem důležitější, co máte za vzdělání či jakou máte dosavadní profesionální praxi, než co nosíte na sobě. To ale platí jen v případě, že jste špičkou ve svém oboru a díky vašim schopnostem si vás žádá velké množství firem. A to bohužel neplatí o každém, takže si na svém vzhledu dejte záležet. Personalista vás totiž začne hodnotit okamžitě při vašem příchodu do místnosti, tedy ještě dříve, než stačíte promluvit.

Příprava je základ

Po životopisu a motivačním dopisu je právě oblečení další věcí, která si zaslouží vaši pozornost a energii. Před pohovorem se pokuste zjistit oděvní zvyky, které na pracovišti panují. Jaký mají dress code.

Ve finančním sektoru jsou pravidla pro dress code obvykle přísná, muži nosí oblek s kravatou, ženy většinou kostýmy. V reklamním prostředí a médiích si zase můžete dovolit uvolněnější oblečení. Například výraznější šperky nebo zajímavé účesy se pro tuto oblast hodí.

Pamatujte, že podle průzkumů mají uchazeči o práci, kteří se na pohovor dobře připraví (a to platí i o oblečení) až o 70 procent vyšší šanci na přijetí než lidé, kteří přijímací řízení berou s nadhledem či jako samozřejmost. To samé platí i o výši odměny. Po všech stránkách dobře působící uchazeči si mohou říct až o 20 procent vyšší příjem.

Časté chyby, kterých se vyvarujte

Nepadnoucí oblek, který pánové poprvé oblékli do tanečních, nechejte doma a investujte do vkusného obleku, v němž se budete cítit mnohem lépe. Velkou pozornost věnujte obuvi, která musí být vždy čistá a nablýskaná! Odřené špičky bot upoutají pozornost všech lidí v místnosti a dobrý dojem v nich rozhodně neuděláte. V neposlední řadě nesmíte zapomenout ani na udržované vlasy, nehty a vousy. I plnovous se dá nosit upravený.

Ženy by si pak měly dát pozor na příliš velké výstřihy, krátké sukně nebo vyzývavé líčení. Úprava nehtů a vlasů by měla být samozřejmostí. V obuvi platí to samé jako u pánů – okopané špičky bot, u kabelek pak odřené rohy se nenosí. A už vůbec ne k pohovoru!

Chcete vědět, co se doporučuje vzít k pohovoru? Tipy i s cenami najdete v naší galerii.

Nejčtenější články