Close search

Historie oblíbených mentolek: Zbohatl na nich astmatik, pomohly ke zrovnoprávnění v Americe

www.ceskobezprichuti.cz Zdroj: www.ceskobezprichuti.cz

Za necelý měsíc skoční téměř 100letá éra tzv. mentolek – ochucených cigaret, které dobyly svět a vznikly vlastně úplnou náhodou, a tak trochu paradoxně. Jaký byl jejich příběh a jakou má mentol ve spojení s nikotinem budoucnost?

Objev jednoho astmatika

Poprvé se objevily před 95 lety v americkém Ohiu, kde je objevil astmatický mladík jménem Lloyd Hughes, kterému se přezdívalo Spud. Ten si dával do stejné plechové krabičky s cigaretami i krystalky mentolu, které musel kvůli své nemoci inhalovat, čímž mimoděk docílil i mentolového ovonění cigaret.

Patent a velké peníze

Roku 1925 si nechal Lloyd Hughes svůj nápad na výrobu mentolových cigaret patentovat. O rok později si patent koupila úspěšná tabáková firma za neuvěřitelných 90 000 dolarů. Lloyd Hughes se celý zbytek života snažil objevit další originální cigarety. Do svých výzkumů investoval mnoho peněz, ale úspěšný už nikdy nebyl.

Velkolepý úspěch

V roce 1932 byly mentolové cigarety Spud pátou nejprodávanější značkou v Americe a jsou zde oblíbené do dneška. Mentolová mánie se začala šířit do celého světa. Vůbec největšími „fanoušky“ mentolového tabáku jsou Filipínci, pravidelně jej užívá 60 % tamních kuřáků.

Mentolky v boji za rovnoprávnost

Díky mentolkám se americké tabákové firmy staly překvapivě aktivními účastníky boje za rovnoprávnost černochů a bělochů. Ze spotřebitelských průzkumů v 50. letech totiž vyplynulo, že se mentolem ochucený tabák těší velké popularitě především mezi černošskými obyvateli. Tabákové firmy tak čím dál častěji podporovali nevládní organizace a volaly po zrovnoprávnění obou ras. Obdobně se tomu tak dělo i později v případě LGBT komunity.

Moderní alternativy

V dnešní době jsou na trhu dostupné nejrůznější alternativy, kterými můžeme klasické mentolky legálně nahradit. V duchu moderní doby a neustálého vývoje jde navíc o výrobky, které snižují potenciální zdravotní rizika. Jeden z předních tabákových výrobců, společnost British American Tobacco nedávno „zkompletovala“ své portfolio alternativních produktů, které umožňují mentolový požitek – zařízení na zahřívaný tabák doplnily nikotinové sáčky LYFT, které se rázem staly u českých spotřebitelů velmi žádanými. Nedávno je pak doplnila e-cigareta Vype, která kromě mentolu nabízí i další příchutě.

Nejčtenější články