Close search

Historie céček, které měly sloužit jako závěsy. Sběratelské šílenství ovládlo celou generaci

ekoparkliberec.cz Zdroj: ekoparkliberec.cz

Tehdejší socialistická ideologie měla s módou velké potíže. Její iracionalita především silně narušovala plány výroby. Módní vlny však vznikaly i přes nevoli vedoucího systému. Tou snad největší a také nejiracionálnější módou bylo sbírání céček. To zasáhlo hlavně děti.

Nikdo neznal jejich původ

Nikdo nevěděl, odkud se vlastně vzala, ale najednou tu byla. Kolem roku 1983 si vybraní jedinci ve školách začali poměřovat řetízky a náramky z barevných plastových výlisků. Původně vznikla jako doplněk na závěsy do dveří a oken, jak se dostala k dětem, nikdo netuší. Ano, jsou to céčka.

Cenné platidlo

Od té doby se rozmohlo téměř davové šílenství. Céčka se sbírala všude možně a museli jste je zkrátka mít. Céčka fungovala jako platidlo, takže se měnila za nedostatkové zboží. Mohli jste za ně získat prakticky cokoliv v dětském světě. Například žvýkačky s Donaldem, pochoutky z Tuzexu a další parádičky.

„Čára“

Také jste je mohli vyhrát v různých hrách. Například se velmi často hrála „čára“. Pravidla byla jednoduchá: Na zem se křídou nakreslila čára a céčka se házela co nejblíže k ní, kdo byl nejblíž čáry, bral vše a takto se sbírka rozrůstala.

Rozšíření výběru

Původní sortiment byl výrobními družstvy rozšířen na háčka, áčka, eska nebo paragrafy. Rozšířen byl i výběr barev a vedle třeba zlatých céček se objevila i ve tmě světélkující fosforová céčka. Sběratelské šílenství, které pravděpodobně nepřesáhlo hranice Československa, zachvátilo celou jednu generaci. Céčka se stala jakýmsi pokladem.

Céčka Michala Davida

Móda céček inspirovala i jednoho z nejpopulárnějších českých diskotékových zpěváků Michala Davida, který o ní nazpíval sice poněkud infantilní, ale veleúspěšný hit, jenž byl určen právě pro nadšené sběratele céček.

Módní vlna poměrně rychle zase opadla a nikdy se už v plné síle nevrátila. Děti si s céčky hrály ještě v 90. letech, ale už okolo toho nepanovalo takové šílenství. Hitem bylo dávat céčka na dráty u kol, když se pak člověk rozjel, céčka začala vydávat kýžený zvuk.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu