Close search

Hip Hap Hop nebo Studio kamarád: Dětské pořady, na kterých jsme vyrostli

ceskatelevize.cz Zdroj: ceskatelevize.cz

Pamatujete si na ta víkendová rána, kdy jsme rovnou z postele pospíchali v pyžamech k televizi, aby nám neunikly parádní pořady, které jsme zbožňovali. Pár jsme jich pro vás oprášili, tak pojďte nostalgicky zavzpomínat na bezstarostnou dobu našeho dětství.

Hip hap hop

Pamatujete si na sprchu z míčků v závěru pořadu? A co to vlastně bylo za pořad? Hip Hap Hop byla dětská zábavná televizní soutěž vysílaná v 90. letech. Název pořadu sloužil zároveň místo počítání pro synchronizaci „stříhání“ kámen nůžky papír, které zde hrálo roli rozlosování před soutěžemi.

Soutěžila vždy tři smíšená dvoučlenná družstva: modří (švestky), červení (jablka) a žlutí (hrušky). V polovině hry bylo nejslabší družstvo vyřazeno. Soutěžilo se v několika disciplínách, např. v košandě. Finálovou hrou bylo hádání postupně odkrývaného obrázku. Družstvo, které dříve správně odhalilo, co obrázek představuje, zvítězilo.

Studio kamarád

Studio kamarád by dětský pořad, vysílán v letech 1980-1991. Původně se jednalo o dvouhodinový pořad vysílaný v neděli od 8 hodin. Program pořadu se obvykle skládal z uvítání, krátké pohádky, několika rozhovorů, zábavného pořadu a na konci pořadu byla pohádka, pohádkový seriál nebo jiný seriál pro děti.

Mezi zábavné pořady vysílané v rámci Studia Kamarád patřil i Malý televizní kabaret mezi krátké pohádky patřily mimo jiné seriály Jojo a Slavný lovec Pampalini. Kromě nedělního Studia Kamarád existovalo ještě úterní Studio Kamarád, které bylo vysíláno v odpoledních hodinách a byl dlouhý už jenom hodinu.

Původní pořad byl poté byl nahrazen pořadem Studio Rosa uváděným Janem Rosákem a následně pořady Edův pohádkový balík (2004–2006) a Hřiště 7 (2006–2010). Od roku 2011 bylo vysílání Studia Kamarád obnoveno. Původní pořad moderovala stejně jako Hip Hap Hop Eva Brettschneiderová. Ze Studia kamarád pochází dvě plyšové postavy Jů a Hele.

Magion

Tento pořad sice nevysílala televize o víkendu, ale také patří k těm, které si pamatujeme z 90. let. Magion byl televizní pořad pro děti. Byl vysílán od roku 1984 do konce roku 1996. Specialitou pořadu bylo Magické oko, ze kterého moderátor vyndal nějakou zajímavou věc, o které si poté povídal s hostem pořadu.

Pořad podporoval i výuku cizích jazyků díky Pohádkám pro Robinsony, což byly česky dabované pohádky, které byly v cizím jazyce vysílané o den dříve v pořadu Vega jako Pohádky pro Pátky.

Moderátory pořadu byli postupně Jan Rosák, Petr Jančařík, Michal Jagelka a první byl Rostislav Kuba.

Kuřátka

Tento pořad máme nejvíce spojený s Dádou Patrasovou. Kuřátka bylo dětské pásmo vysílané v letech 1991 až 1999 Československou a poté Českou televizí. V pořadu se v moderování střídala Dagmar Patrasová s loutkami žížalou Jůlií a kosem Oskarem, Štěpánka Haničincová, Naďa Konvalinková a později Libuše Havelková. Hlavní loutkou v pořadu bylo sluníčko Pampalábusek a ve studiu byly kulisy od malíře a grafika Stanislava Holého, který mimo jiné dělal i kulisy k pořadu Studio kamarád. V roce 1999 vystřídala Kuřátka na obrazovkách Kouzelná školka.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu