Close search

Hillary Clintonová slaví 72. narozeniny. Jak se z roztomilé holčičky stala tvrdá politička

Hillary Clinton Twitter/koláž Zdroj: Hillary Clinton Twitter/koláž

Když se na předměstí Chicaga republikánskému otci Hugh Ellsworth Rodham (vlastníkovi textilní továrny) a matce Dorothy Howell Rodham (ženě v domácnosti), jež zastávala názory blízké spíše straně Demokratické, narodila dcera Hillary Diane Rodham, málokoho napadlo, že se z okaté blonďaté holčičky v budoucnu stane první dáma USA.

Z té modrooké dívenky nakonec vyrostla mladá slečna, jejíž ambice neskončily u pozice jejího manžela. Dnes je tomu přesně 72 let, kdy se 26. října 1947 narodila Hillary Rodham Clinton.

Hillary Rodham v letech 1965 až 1969 absolvovala Wellesley College. V té době došlo k prvním zlomům v univerzitním vzděláváním ve Spojených státech. Na univerzity totiž začaly být přijímány první černošské studentky. V roce 1973 Hillary úspěšně absolvovala právnickou fakultu na univerzitě Yale. O dva roky později se stala manželkou budoucího prezidenta Billa Clintona. A trvalo dalších 32 let, než sama málem vykročila ke stejnému postu.

Start kariéry

Po absolvování právnické fakulty (1973) začala mladičká Hillary následujícího roku pracovat pro Sněmovnu reprezentantů (dolní komora Kongresu Spojených států), a to rovnou na prošetřování dokumentů týkajících se aféry Watergate prezidenta Nixona. Úřadovala zde coby právní poradkyně, šlo však o krátkodobé zaměstnání. Ještě téhož roku se tak i s přítelem Billem Clintonem přestěhovala do amerického státu Arkansas. V říjnu 1975 s Billem uzavřeli manželství a z Hillary se oficiálně stala Hillary Rodham Clinton.

Právnické začátky

Už skutečnost, že Hillary absolvovala právnickou fakultu na prestižní univerzitě v Yale, jí předurčovala slibnou kariéru. A také se tak stalo. Roku 1978 začala pracovat ve firmě Rose Law a již roku 1979 zde byla jako první žena jmenována společnicí.

První politické krůčky

Roku 1979 Hillary poprvé takzvaně "přičichla" k vysoké politice, a to díky politickým ambicím manžela Billa. V letech 1979 až 1981 a opět 1983 až 1992 působila v Arkansasu jako první dáma – poté, kdy její manžel vyhrál post guvernéra v tomto státě. V té době působila v mnoha dobročinných organizacích zasazujících se o práva dětí. Začala se však také věnovat podnikání a zasedala v několika správních radách velkých amerických korporací.

První dáma

Když Bill Clinton 20. ledna 1993 přebíral post prezidenta Spojených států amerických, asi nikdo netušil, že v ženě stojící po jeho boku také dřímají nemalé ambice. Manželkami prezidentů až do této doby byly povětšinou distinguované krásky stojící bezvýhradně za manželem, zastupující v jeho nepřítomnosti prezidentskou autoritu, zatímco pozitivně působí na ženy své doby, ať už byla jakákoliv.

Prezidentský sen

Hillary Clinton, 44. první dáma, byla jiná. Ne, že by manžela nepodporovala, ale v hlavě se jí tvořily i vlastní politické myšlenky. Roku 2000 přijala nabídku kandidovat do Senátu za stát New York a vyhrála, post roku 2006 dokonce obhájila.

20. ledna 2007 Clintonová ohlásila kandidaturu na post prezidenta Spojených států za Demokratickou stranu. Jejím nejvážnějším protikandidátem v primárních volbách se stal Barack Obama, senátor ze státu Illinois. Byl zároveň také prvním zástupcem významné strany, který nebyl bílé pleti.

Po několikaměsíčním souboji však kandidaturu oficiálně získal právě Obama. Clintonová již před tím, v červnu 2007, uznala porážku a v jeho pozdější kampani Obamu důrazně podpořila. Několikrát pak její jméno vyvstalo v souvislosti se jmenováním viceprezidenta, Barack Obama si ale po svém zvolení v srpnu 2008 vybral místo ní Joe Bidena.

Kandidatura na prezidenta

Roku 2015 oznámila Clintonová opět kandidaturu na post prezidenta USA a tentokráte v primárních volbách vyhrála. Stala se tak první ženou v dějinách USA, která byla na tento post nominována za takto velkou stranu. V následném volebním boji se střetla s republikánským protivníkem Donaldem Trumpem a jejich vztahy byly od začátku velmi napjaté.

I když byl souboj velmi vyrovnaný a výsledky dosti sporné, post nového prezidenta nakonec získal Donald Trump. A tak  prezidentský sen Hillary skončil a post "prvního pána" (v originále First Gentleman) USA stále čeká na své obsazení.

NA TO, JAK ŠEL ČAS S HILLARY CLINTONOVOU, SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Nejčtenější články