Close search

Herečka Helen Mirren: Temná minulost rodiny i přiznání, proč nechtěla mít děti

commons.wikimedia.org, Georges Biard, CC BY-SA 3.0 Zdroj: commons.wikimedia.org, Georges Biard, CC BY-SA 3.0

Helen Mirren je jednou z nejúspěšnějších britských hereček. Za svou kariéru odehrála přes dvě stě rolí, z nichž nejznámější je úloha současné britské panovnice ve filmu Královna, který dnes můžete vidět v televizi.

Kdo měl možnost setkat se s Helen Mirren, mluví o ní v superlativech. Je to hvězda první velikosti, která ovšem nemá hvězdné manýry. Přitom ji rodinné zázemí přímo předurčovalo k tomu, aby byla snobskou dámičkou. To se ale nestalo, na to je Helen příliš velká osobnost.

Rodinná aristokracie

Helen Mirren, vlastním jménem Jelena Vasilijevna Mironovová, má po dědečkovi ruské kořeny. Narodila se 26. července 1945 v Londýně ve velmi bohaté aristokratické rodině. Její stejně slavní jako kontroverzní předci pocházeli z Gžatsku (dnešní město Gagarin, pozn. red.) nedaleko Smolensku západně od Moskvy.

Jeden z jejích pradědů byl slavný polní maršál Kamensky, hrdina rusko-tureckých i napoleonských válek, který byl krátce po svém nejvyšším možném vyznamenání k smrti ubit sekerou patnáctiletým bratrem jedné ze svých konkubín. Mezitím se proslavil i jeho syn Nikolaj, který jako generál v bitvě u Slavkova (1805) obětoval 1600 mužů.

Zatímco Helenin dědeček Pjotr Mironov pobýval coby carský armádní posel v Londýně, došlo v Rusku k revoluci a on už se tam nikdy nevrátil. Pracoval raději ve svobodném Londýně jako taxikář.

Sbírá jednu cenu za druhou

Helenina rodina se v Anglii vypracovala a dosáhla velkého bohatství. Helen tak žila v blahobytu, který ji ovšem nezajímal. „Vím, že mé dětství bylo jiné než u mnoha mých přátel. A já se za to styděla. Bylo mi trapně, že jsem měla všechno a moji kamarádi nic,­“ glosovala Helen Mirren pro The Sun.

Chodila do dívčí katolické školy a snila o životě herečky. O tom, že jednou něco dokáže. Tvrdě si šla za svým snem, a proto je dnes jednou z nejznámějších a nejuznávanějších hereček nejen Británie, ale celého světa. Od svých jednadvaceti let hrála v divadelních dramatech a zároveň točila filmy. Kariéru začala v divadle National Youth Theatre a v roce 1967 se přidala k Royal Shakespeare Company, kde zazářila v řadě slavných rolí.

Průlomovou úlohu dostala ve filmu Johna Mackenzieho Dlouhý Velký pátek. Od té doby sbírala jednu cenu za druhou. Byla nominována na Zlatý glóbus za roli ve filmu Calendar Girls. Velkého úspěchu dosáhla s filmem Gosford Park, který jí přinesl Cenu newyorských filmových kritiků a nominaci na Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA. Za televizní film Posedlost Ayn Randové získala Emmy a Zlatý glóbus. Další Emmy, Zlatý glóbus a tentokrát i Cenu Britské akademie obdržela za herecký výkon v televizním dramatu Hlavní podezřelý.

Oscar pro královnu

Největší úspěch jí přinesl životopisný film Královna, kde ztvárnila hlavní roli, za kterou byla v roce 2007 oceněna Oscarem. A to ji přitom vůbec nechtěla hrát. „Je to poměrně ožehavé téma, hrát kohokoli, kdo žije. A natož anglickou královnu. Když jsem tu nabídku dostala, musela jsem se hodně rozmýšlet. Mám ale ráda výzvy, tak jsem roli nakonec přijala,“ komentovala Mirren pro deník The Sun.

Královna byla doslova ikonickým snímkem. Helen hrála anglickou královnu s takovou noblesou, že jí skutečná královna Alžběta II. poslala děkovný dopis s tím, že film viděla a byla Heleniným výkonem naprosto unesená.

Průšvihy tu nehledejte

Helen se mnoha filmech ukázala nahá, protože erotické scény u ní nejsou na překážku. „Nahota je naprosto přirozená věc. Nestydím se za své tělo, stydím se za některé pokrytce, kteří tvrdí, že nahota na plátně je škodlivá,­“ komentovala Mirren.

Kdo by si ale myslel, že je trochu „lehčích mravů­“ v soukromí, krutě se mýlí. Od roku 1977 je vdaná za režiséra Tailora Hackforda a jejich manželství trvá dodnes. Žádné aférky vztah nikdy neohrozily. Děti se ale tomuto páru ale nenarodily, protože Helen zastávala názor, že by se jim nemohla plně věnovat kvůli náročnému povolání herečky. „Moje děti by byly chudáci. Znaly by mámu spíš z televize než z domova. A tomu jsem chtěla předejít. Když nemůžu být mámou na sto procent, raději jí nebudu,­“ dodala Mirren pro The Sun.

NA RESPEKTOVANOU HEREČKU HELEN MIRREN SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu