Close search

Hells Angels a další party hodných hochů, kterým zachutnalo násilí, moc a peníze

Wikimedia Commons/Lee Brimelow from San Francisco Bay Area, USA, CC BY Zdroj: Wikimedia Commons/Lee Brimelow from San Francisco Bay Area, USA, CC BY

Na počátku stála dobrá myšlenka, ale pak se to, jako obvykle, cestou někde zvrtlo. Tak se z veteránů druhé světové války stali nechvalně proslulí Pekelní andělé, nebo z hlídek bojujících proti nelegálnímu rybolovu vyrostli obávaní somálští piráti, kteří se dnes živí únosy lodí.

Jejich začátky jsou, samozřejmě, často zahalené oparem mýtu. Nikdy se patrně nedovíme, jak to bylo doopravdy a co postrčilo ostré muže od motorek, armádní důstojníky nebo somálské rybáře na cestu, která jim dala dnešní podobu.

I tak stojí za to, podívat se na jejich kořeny a zjistit, že někdy stačí málo na to, aby se z dobré myšlenky stalo něco, co později zničí mnoho životů.

Ze vzduchu na silnice

Patrně nejznámějším gangem nebo hnutím, které se z původně civilního seskupení stalo postrachem širokého okolí, jsou Hells Angels. Motorkářská subkultura je synonymem svobody a života tak trochu na hraně zákona. Nemůžete totiž vlastnit velkou motorku bez toho, abyste si ji pořádně užili, ne?

Za jejich vznikem stojí americká armáda, která si v průběhu druhé světové války objednala 100 000 motocyklů od Harley Davidson, aby nahradily koně na doručování zpráv nebo průzkum. Po skončení války armáda prodávala stroje, pro které najednou neměla využití, levně zejména veteránům.

Z nich se pak utvořili první motocyklové kluby, jako byl třeba Pissed Off Bastards of Bloomington. A od nich se brzo utrhlo křídlo, které převzalo název od slavné válečné letky Hells Angels, a ta byla zase inspirována slavným filmem Hells Angels (1930) megalomanského Howarda Hughese.

Oficiálně se za zrod Pekelných andělů považuje 17. březen 1948, kdy se datuje ustanovující schůze rodin Bishopů v kalifornské Fontaně.

Nový byznys

Zlomovým momentem bylo, když si v roce 1957 v Oaklandu jistý Ralph Hubert "Sonny" Barger, který mimochodem nebyl válečný veterán, uvědomil, že má v místní pobočce Hells Angels skupinu silných mužů, ošlehaných barovými rvačkami, kteří by mohli začít něco vydělávat mimo zákonné mantinely. Vytvořil nová pravidla a hierarchii, kterou pak kopírovali i jiné motorkářské gangy a otevřel novou kapitolu spolku.

A Hell Angels se z klubu veteránů, co měli rádi pod zadkem silné stroje na nekonečných amerických silnicích, stali členové neblaze proslulého gangu, muži, kteří si vydělávali prodejem drog, pašováním a vydíráním.

Kdo ještě kromě Hells Angels přešel na temnou stranu síly? Podívejte se do GALERIE:

Zdroje: insightcrime.org, cracked.com, wikipedia.org

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu