Close search

Harry Houdini zemřel před 95 lety: Stal se mu osudným nepovedený trik?

Wikimedia Commons/University of Washington, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/University of Washington, Public domain

Slavný mág, iluzionista a mistr úniků Harry Houdini zemřel 31. října 1926, údajně v důsledku několika úderů do břicha, které mu po přednášce uštědřil zvídavý student. Bylo tomu ale doopravdy tak?

Harry Houdini přišel na svět jako Erik Weisz 24. března 1874 v Budapešti. Vypracoval se na nejslavnějšího mága 20. století a mezi jeho mistrovské kousky patřily třeba úniky z různých pout a provazů, které prováděl na souši, pod vodou i pod zemí nebo ve vzduchu.

Jak zemřel Harry Houdini

V říjnu 1926 měl Houdini přednášku v Monteralu a po jejím skončení ještě diskutoval se studenty. Když popisoval sílu svých břišních svalů a jejich schopnost odolávat úderům, jistý J. Gordon Whitehead jej několikrát udeřil pěstí do žaludku.

Houdini prý nebyl připravený, a tak to dopadlo špatně. Rány mu měly poškodit slepé střevo. Jak je možné, že takový profesionál byl nachytán na švestkách? Počátkem října si při jednom z vystoupení zlomil kotník levé nohy a ještě nebyl fit. Když se po přednášce setkal se studenty ve své divadelní šatně, ležel na pohovce a odpočíval.

Podle svědků mu J. Gordon Whitehead náhle uštědřil brutální a surové údery uprostřed debaty. Dvanáct dní poté byl Houdini hospitalizován, ale ani dvě operace jej nezachránily. Mistr úniků zemřel 31. října v Detroitu ve věku 52 let. Muž, který třicet let podváděl smrt a unikal z jejích spárů, to nakonec nezvládl. A zrovna na Halloween.

Kde je Harry Houdini?

Houdini si sice hned po zmiňovaném incidentu začal stěžovat na žaludeční křeče, ale stejně pokračoval v sérii vystoupení. V Detroitu se pak zhroutil až po velkolepém finále a zatažení opony. Otázkou ale je, jestli za jeho skonem doopravdy stál neurvalý student. Lékaři Houdinimu sice úspěšně odstranili prasklé slepé střevo, ale už mu otrávilo vnitřnosti. V té době se věřilo, že se to stalo kvůli těm několika úderům, a tak jeho manželka Bess dostala od pojišťovny dvojnásobné odškodnění za smrt manžela.

Lékaři ovšem v pozdějších dekádách zpochybňovali, že by Houdinimu prasklo slepé střevo v důsledku úderů. Pravděpodobně k tomu došlo ještě před příhodou v Montrealu, ale kouzelník tyto potíže ignoroval. A pokud bychom se pustili na pole spekulací, tak prý byl největší kouzelník 20. století otráven. Měli za tím být spiritualisté, jejichž podvody dlouhá léta odhaloval. Houdini si mezi šarlatány nadělal spoustu nepřátel, kteří mu vyhrožovali smrtí.

Houdini vedl kampaň proti médiím a lidem čtoucím myšlenky, kteří sice vyhlašovali, že mají různé nadpřirozené dary, ale všechno to byly jenom triky. Zajímal se o spiritualismus a se svou ženou Bess a přáteli uzavřel smlouvu, že kdo zemře první, pokusí se o kontakt ze záhrobí. Nikomu se to nepovedlo a i sama Bess krátce před svou smrtí v roce 1943 prohlásila pokus za neúspěšný.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Harry Houdini
History.com: Celebrated magician Harry Houdini dies; What Killed Harry Houdini?

Nejčtenější články