Close search

Harrison Ford s teroristy nevyjednává, ale rovnou je střílí. V Air Force One, akční klasice devadesátých let

Columbia Pictures Zdroj: Columbia Pictures

Když americký prezident vyhlásí nekompromisní válku terorismu po celé planetě, vyvolá to odvetu. Na palubu Air Foce One se infiltruje skupina tvrdých mužů, kteří chtějí využít zajatou posádku k vydírání. Jenže letounu šéfuje prezident James Marshall v podání Harrisona Forda, který si to rozhodně nenechá líbit. Jeden z nejúspěšnějších filmů devadesátých let, trhák Air Force One dnes vysílá Nova.

Amerického prezidenta už si zahrála spousta herců. Někteří byli vhodní už na první pohled - Anthony Hopkins (Amistad, Nixon) a Charlton Heston (Pirát, Prezidentova dáma). Jiní celkem fajn - Gary Sinise (Truman) nebo Kenneth Branagh (Warm Springs). Jiní se pohybují na hraně a daleko za ní - Robin Williams (trilogie Noc v muzeu) nebo Samuel L. Jackson (Sejmi prezidenta).

Ať už hráli skutečné prezidenty nebo ty fiktivní, vždy jim vtiskli i něco ze sebe. Tak jako Harrison Ford v jednom z nejlepších akčních filmů devadesátých let, Air Force One (1997), který režíroval původem německý hitmaker Wolfgang Pettersen (Ponorka, Nekonečný příběh, Troja).

Prezident od rány

Kazašský diktátor, generál Radek (Jürgen Prochnow) se po zátahu americko-ruského komanda ocitá ve vězení. Úspěch války proti teroru, kterou vyhlásil prezident James Marshall (Harrison Ford), a jeho slova o tom, že teď se mají bát teroristi, ale vyvolají odvetný úder.

Na palubu Air Force One se totiž s pomocí zhrzeného agenta americké tajné služby infiltruje skupiny žoldnéřů vedená Egorem Korshunovem (Gary Oldman), která se zbraněmi v ruce unese letadlo a žádá propuštění generála Radeka. A jako páku mají prezidentovu rodinu.

Jenže brzy se ukáže, že v prezidentském únikovém modulu nebyl Marshall a stále je někde na palubě. A je odhodlán zachránit nejen rodinu, ale také dostát svým slovům adresovaným teroristům.

Z paluby Air Force One

Na rozdíl od originálního Air Force One má ten filmový únikovou kapsli pro jednu osobu. Bill Clinton, který byl prezidentem v době premiéry filmu, žertem navrhl, že by se to mohlo jednou objevit i ve skutečném prezidentském letadle. Nicméně doteď se tak nestalo. A když loni v létě Donald Trump představil novou podobu Air Force One, kterou by měl jeho úřad obdržet v roce 2024, novináři se na tuto drobnost zeptali. Trump odpověděl záporně.

Snímek patří k posledním z velké vlny akčních filmů inspirovaným Smrtonosnou pastí (1988), tedy příběhu z uzavřeného prostoru, kde se najde osamělý hrdina, který se vypořádá s problémem. Patří sem třeba Vlak smrti (1993), Nebezpečná rychlost (1994) nebo Boeing 747 v ohrožení (1996). Patrně žádný dopravní prostředek nezůstal ušetřen. A když se minuly, tato vlna filmů opadla.

Harrison Ford má sice charisma a vážnost, které ho předurčují na roli amerického prezidenta, ale původně se do hlavní role počítalo s Kevinem Costnerem. Podle bonusů na DVD snímku se mezi případnými Fordovými náhradníky objevili i tehdy ještě příliš mladí Tom Hanks a Keanu Reeves. Lehce absurdně působí zvažování Arnolda Schwarzeneggera.

Na napínavé situace z filmu Air Force One se můžete podívat do GALERIE:

 

Nejčtenější články