Close search

Hádáte se často s partnerem? Tyto čtyři věci jsou nejhorší, co můžete během konfliktu udělat

Pixabay Zdroj: Pixabay

Hádky ve vztahu jsou běžné. Konflikty, během kterých dochází k rozumné a věcné komunikaci, mohou být pro vztah dokonce velmi přínosné. Pozor ale na to, aby se vaše výměna názoru nezvrhla v obyčejné a obviňování. Jakým chybám se raději při sporu vyhnout, abyste nenadělali ještě více škody?

Pokud ve vašem vztahu dochází ke konfliktům, které samozřejmě nezahrnují fyzické nebo psychické týrání, je to zcela normální. Vztahy bez konfliktů lze dokonce považovat za vyčpělé, kdy oba partneři již nemají chuť ani snahu spolu nic řešit. Vaše konflikty by ale nehledě na emoce měly zůstat věcné a bez zbytečného obviňování. Pouze potom se můžete s partnerem pohnout dál a produktivně řešit své problémy.

Žádné podpásovky

Je samozřejmé, že ve víru vášnivých emocí, který většinu hádek doprovází, se můžete nechat unést a zaměřit svoji pozornost jiným směrem, než je potřeba. Pokud jste například se svým partnerem již delší dobu, nejspíš znáte jeho slabiny a obavy. Vyvarujte se tedy tomu, abyste během konfliktu začali poukazovat na jeho úzkosti a slabá místa. Zaměřte se na téma hádky a toho se držte.

Nechte minulost

Je velice snadné během sporu vytáhnout taková esa z rukávu jako například předešlé omyly a neúspěchy vašeho partnera. Pokud se během současného konfliktu budete neustále vracet do minulosti, nic spolu s partnerem nevyřešíte. Nevytahujte tedy chyby, které se staly v minulosti a pokud vás to stále trápí, promluvte si o tom v klidu a s chladnou hlavou někdy jindy.

Unáhlené závěry

Pokud během vašeho konfliktu nedojte k fyzickému nebo psychickému napadání, pak rozhodně nedělejte žádná zásadní rozhodnutí. Během hádky, kdy jistě prožíváte velké množství emocí, asi nebudete ve stavu, kdy byste mohli dělat rozumná rozhodnutí. Pokuste se tedy zaměřit na téma sporu a nedělejte žádné unáhlené závěry.

Náhlý odchod

Pokud bouchnete dveřmi uprostřed hádky, pak váš partner může být zmatený a frustrovaný z vývoje konfliktu. Pokud potřebujete pauzu, je to v pořádku. Nezapomeňte ale o tom svého partnera informovat. Požádejte a „time out“ a vysvětlete, že si potřebujete uspořádat myšlenky, abyste potom spolu mohli daný problém vyřešit.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu