Close search

Giorgio Armani patří mezi nejbohatší módní návrháře světa: Jak vybudoval své oděvní impérium?

youtube Zdroj: youtube

Návrhář a miliardář Giorgio Armani patří mezi nejúspěšnější podnikatele v módním průmyslu. Díky své oděvní značce Emporio Armani a dalším firmám, které si postupem času založil, dokázal vytvořit skutečné impérium, které z něj udělalo skutečného boháče. Jeho majetek se totiž nyní odhaduje na 11,1 miliardy dolarů (250 miliard korun).

Armani si nedávno k Vánocům pořídil luxusní newyorský penthouse v hodnotě 17,6 milionů dolarů (394 milionů korun). Jeho nová nemovitost tak jen doplnila rozsáhlé portfolio přepychových sídel, které italský rodák vlastní. Armani si skutečně může sídlo s takovou cenou dovolit, jelikož si díky své módní značce přišel podle odhadů amerického časopisu Forbes na 11,1 miliardy dolarů (250 miliard korun). Agentura Bloomberg sice jeho majetek odhaduje skromněji, ale přesto by měl podle média dosahovat 6,5 miliardy dolarů (146 miliard korun), což z něj stále dělá jednoho z nejbohatších lidí v oděvním průmyslu.

Rozsáhlé impérium

Italský rodák Giorgio Armani je spoluzakladatelem a jediným majitelem módního domu Armani. Jeho společnost se věnuje výrobě doplňků, parfémů, kosmetiky, oblečení. Později Armani založil další značky, jako Armani Casa, která se věnuje luxusnímu designu interiérů. Tento podnikatel vlastní také nemovitosti, restaurace, dokonce pod svojí značkou otevřel v několika městech světa kavárny.

Velkému úspěchu se těší jeho společnost Armani Hotels & Resorts, která provozuje luxusní hotely v Dubaji i Miláně. Jeho hotel v Dubaji nabízí zájemcům skutečně luxusní pokoje a ty nejlevnější jsou k dispozici za 463 dolarů (10,4 tisíce korun). V roce 2011 také s velkou slávou otevíral svůj hotel v Miláně, kdy na večírek pozval různé celebrity jako herečku Jessicu Albu, Maggie Gyllenhaal, nebo Petera Sarsgaarda.

Schopný podnikatel

Budoucí slavný návrhář se narodil v severoitalském městě Piacenza v roce 1934. Než odešel do vojenské služby, navštěvoval místní univerzitu. V roce 1965 začal Armani pracovat jako návrhář v módním domě Nino Cerruti, kde se potkal se Sergiem Galeottim, který se později stal jeho obchodním partnerem. Galeotti a Armani založili v roce 1975 společnost Giorgio Armani SpA. Firma o čtyři roky později expandovala do USA a celosvětové pozornosti se dočkala díky herci Richardu Gereovi, který si zahrál v roce 1980 ve snímku Americký gigolo. Nehledě na smrt  Galeottiho v roce 1985, Armani pokračoval v rozšiřování svého podnikání a představil světu nové značky včetně Emporio Armani. Tento italský návrhář se proslavil neobvyklým přístupem k módě. Armani totiž jednou řekl: "Oblékl jsem muže do ženských tkanin a ukradl jsem mužům to, co ženy chtěly a potřebovaly - oblek na energii." Do pánské módy naopak vnesl jednoduchou eleganci.

Jak utrácí své miliardy?

Armani je hrdým majitelem několika přepychových nemovitostí v různých částech světa. Sídla vlastní například na italském ostrově Pantelleria, kde jeho panství jménem Cala Gadir zahrnuje sedm domů s venkovními terasami a bazénem. O jeho usedlost se stará 12 zaměstnanců. Nemovitosti má i ve francouzském Saint Tropez, nebo na karibském ostrově Antigua.

Říká se také, že má dům i v lyžařském letovisku St. Moritz, které se nachází ve švýcarských Alpách. V letošním prosinci si Armani koupil v New Yorku na prestižní adrese několikapatrový penthouse se 4 ložnicemi za 17,5 milionu dolarů (394 milionů korun). Kromě nemovitostí je známo, že vlastní také luxusní černou superjachtu Main, jejíž interiéry si údajně Armani sám navrhl.  A vzhledem k jeho profesi a zkušenostem se skutečně není čemu divit.

PODÍVEJTE SE V NAŠÍ GALERII, JAK ŽIJE SLAVNÝ NÁVRHÁŘ GIORGIO ARMANI:

Nejčtenější články