Close search

Gentlemanství versus emancipace: Je stále na místě, aby za vás muž platil útratu?

unsplash.com Zdroj: unsplash.com

Pokud se na prapůvod tohoto zaběhnutého zvyku podíváme z pohledu evolučního a psychologického, samci si pozornost u samiček budují na základě dárků a zajišťování zdrojů. Samičky se pak cítí blaženě a jedinec, který je zahrnuje dárky, se v jejich očích bude jevit atraktivnější než ostatní. Skrze hmotné zajištění si samičku získá, aby tak dosáhl toho, oč mu vlastně celou dobu jde. Reprodukci.

Řečeno dnešními slovy: Zaplatí-li za vás muž na (prvním) rande, jste povinna poskytnout mu něco na oplátku? Očekává se to? A je to v době emancipace a sílícího postavení ženy stále aktuální?

Muži jsou jednoduchá stvoření. Jejich veškerá snaha se řídí jediným cílem. Reprodukovat se. Proč se snaží mít vysoký měsíční příjem? Aby si mohli koupit drahé auto. Drahé auto je vizitkou hmotné jistoty a hmotná jistota je vábnička pro samičky. Proč muži platí na rande? Bojí se, že nedosáhnou cíle. Reprodukce.

Je tedy na čase položit si otázku: Pokud jste na rande a dotyčný naproti se vám úplně „nepozdává“, je na místě, abyste za sebe zaplatila sama? Bude si o vás myslet, že jste zlatokopka, protože jste si vyšla na večeři, necháte ho za sebe zaplatit a on nic „nedostane“?


Jestliže při této myšlence pociťujete vinu, můžete zkusit navrhnout, že zaplatíte sama. Tím už jste vyslala signál, že asi „nic nebude“. Pokud to i přesto odmítne, doufejte, že to pochopil a zaplatit chce jen z důvodu, že je gentleman. Šlo o jednu schůzku a pokud jste se nesešli v restauraci s michelinskými hvězdičkami, jídlo navíc a sklenka vína ho nezabije. Pokud se zaplacením vaší části vámi samotnou souhlasí, zřejmě jste trochu urazila jeho ego, ale problém je vyřešený. Nejste mu nic dlužna.

V zásadě samozřejmě záleží na povaze obou osob. Pokud je muž skrblík, bude po vás vytažení peněženky požadovat tak jako tak. Pokud jste mrcha vy, necháte se pozvat i podruhé a potřetí, aniž byste s protějškem měla další úmysly. Krom pozvání na večeři. Pokud máte od narození slunce v duši a nad hlavou se vám tyčí duha, navrhnete rozdělení účtu, i když si v už hlavě plánujete líbánky. Nebo možná právě proto.

Situaci, kdy číšník přinese onen malý bílý papírek, tedy ovlivňuje spousta faktorů. Je ale hezké a pro ženu jistě romantické, když na tom prvním rande muž zaplatí. I kdyby se už podruhé vidět neměli, je to jakési kouzlo dob minulých, kdy se lidé zdravili a smáli se na sebe i při nástupu do tramvaje. A gentlemani pro získání krásné dívky otevírali dveře, přisouvali židle, navlékali kabáty a – platili.

Nejčtenější články