Close search

Frankenstein vyšel poprvé na Nový rok: Jeho matka Marry Shelley utekla v 17 s ženatým mužem

Wikimedia Commons/Richard Rothwell, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/Richard Rothwell, Public domain

Slavný Frankenstein, příběh z pera teprve dvacetileté Marry Shelley, vyšel 1. ledna 1818. Dodnes se považuje za první ze sci-fi románů a o několik dekád předběhl i legendárního Drákulu od Brama Stokera.

Legenda praví, že Mary Shelley vytvořila příběh Frankensteina za jednoho deštivého odpoledne roku 1816 v Ženevě. Pobývala tam se svým manželem, básníkem Percym Bysshem Shelleym, a jejich přítelem Lordem Byronem. Skupina byla uvězněná uvnitř, neboť venku panovalo nevlídné počasí. A aby si ukrátili chvíli, vyprávěli si strašidelné příběhy.

Mary Shelley a Frankenstein

Často dochází k záměně mladého lékaře Viktora Frankensteina a jeho bezejmenného monstra, umělého člověka stvořeného z mrtvol. Další mýlkou bývá, že ono monstrum není chladné a tupé, ale má emoce, dokáže přemýšlet a vnímat krásu světa kolem sebe. Překážkou ale je, že je nevzhledné a, jak už bylo řečeno, složené z rozřezaných mrtvol.

Ale vraťme se k jeho „matce“ Mary Shelley. Její život byl téměř stejně bouřlivý jako monstrum, které stvořila. Dcera volnomyšlenkářského filozofa Williama Godwina a feministky Mary Wollstonecraft ztratila matku několik dní po narození. S nevlastní matkou často válčila, proto byla poslána do Skotska, aby žila s pěstounskými rodiči.

Když jí bylo 17 let, utekla s ženatým básníkem Shelleym. A když Shelleyho žena v prosinci 1816 spáchala sebevraždu, vzal si Mary. Většinu času však strávili v zahraničí, byli totiž na útěku před Shelleyho věřiteli. Mary mu porodila pět dětí, ale jen jedno se dožilo dospělosti.

Mary bylo dvacet let, když 1. ledna 1918 vyšel Frankenstein a přinesl jí nesmrtelnost. Přesto ji smrt obklopovala, postupně přicházela o děti a pár let na to se její manžel utopil. Mladá spisovatelka se poté vrátila do Anglie, vychovávala jediného syna Percyho Florence a žila z příspěvků svého tchána. Mary Shelley zemřela 1. února 1851 ve věku 53 let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Frankenstein, Mary Shelleyová
History.com: Mary Shelley's "Frankenstein" is published

Nejčtenější články