Close search

Festival inovátorů, kutilů a vynálezců míří poprvé do Rychnova nad Kněžnou. Zámeckou jízdárnu ovládnou workshopy i moderní technologie

Nadační fond ŠKODA AUTO Zdroj: Nadační fond ŠKODA AUTO

Maker Faire Festival, oslava všech kreativních lidí, tvůrců, kutilů a vynálezců, zavítá v letošním roce premiérově do Rychnova nad Kněžnou. V neděli 29. května 2022 tam návštěvníky čeká program plný bádání, působivých instalací, populárně-naučných show a tvůrčích dílen. Téměř dvě desítky tvůrců se s nimi podělí o své zkušenosti nejen s tradičním tvořením, ale také s moderními technologiemi. 


Maker Faire Festival se letos koná celkem v 9 městech po celé České republice. Vůbec poprvé se za podpory Nadačního fondu ŠKODA AUTO uskuteční v Rychnově nad Kněžnou, kde již tuto neděli ovládne prostory zámecké jízdárny. Své vychytávky a vynálezy během festivalu představí nejen jednotlivci – kutilové, ale také dětské kroužky, firmy a inovační centra. „Velké zapojení a zájem místních tvůrců nám dělá radost. Je zde mnoho nadšených lidí, kteří tvoří a vynalézají. Skrze Maker Faire je chceme spojit a vynést jejich projekty z pokojíků, dílen a garáží na světlo světla,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

„Návštěvníci se mohou těšit na program plný elektrotechnických projektů, moderního umění, experimentů a ručně vyráběných produktů,” prozrazuje programový ředitel festivalu Vojtěch Kolařík. „Podstatou festivalu je interaktivní forma, děti i dospělí mají možnosti si vše vyzkoušet a osahat – nejlépe třeba na workshopech od zkušených makerů,“ doplňuje.

Jedním z nich je třeba Jiří Kraus, který se zaměří na využití 3D tisku v hudbě. Představí nejen plusy a mínusy hudebních nástrojů vyrobených tímto moderním způsobem, ale také ukáže, jak lze zahrát písničku na samotnou 3D tiskárnu. Studenti VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou zase předvedou modely strojů, které sestavili pro výuku s využitím moderních technologií. U projektu Zubylinka si pak návštěvníci vyrobí vlastní přírodní kosmetiku, zároveň dostanou během festivalu možnost sestrojit si například vlastní vodní raketku nebo funkční model robotické ruky. 

„Chceme návštěvníků ukázat, že možností, jak rozvíjet vlastní kreativitu je mnoho. Maker Faire ukazuje cesty, jak tvořit a objevovat doma, ale i v rámci již existujících skupin či organizací,“ uzavírá Vojtěch Kolařík. 

Akce je všem návštěvníkům zpřístupněna zdarma. Více informací včetně kompletního programu najdete na: https://makerfaire.cz/rychnov/


Nejčtenější články