Close search

Férové rozdělení domácích prací vede ke zlepšení sexuálního života, tvrdí vědci

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Počet emancipovaných žen v poslední dekádě vzrostl – že by tušily něco víc? Narážíme na překvapivé závěry analýzy studie z roku 2006 shrnující manželskou spokojenost v USA. Přehodit část domácích prací na partnera se může pekelně vyplatit. V posteli.

To, co dokument publikovaný v edici Journal of Marriage and Family uvádí, může způsobit revoluci ve stereotypním rozdělování domácích prací na mužské a ženské. Heterosexuální páry, co se v domácnosti činí stejně, se totiž sexuálně vyžívají častěji.

Právě ty měly dle studie sex v průměru 6,8krát měsíčně. Dvojice, v nichž se jeden doma nadřel (zpravidla žena) a druhý nedělal nic, jen 5krát.

Výzkumníci vzali v úvahu rutinní domácí práce jako přípravu a vaření jídla, umývání nádobí, úklid domu, nakupování potravin a praní.

Co je nesmírně zajímavé, že si sex dopřávaly častěji i ti partneři, kteří neměli domácí práce rozděleny stereotypně. Neočekávali, že manželka bude například vařit a muž spravovat porouchané věci.

Přes rostoucí emancipaci žen ale stále většinu domácích prací vykonávají ony. A to přesto, že déle pracují a vydělávají víc peněz než jejich muži.

Profesor Sharon Sassler z Cornellovy univerzity a autor dokumentu dodal: „Současné páry, které se hlásí k rovnostářské dělbě práce, jsou ty páry, které se setkaly s vyšší sexuální frekvencí v porovnání s minulými protějšky.“

„Jiné páry – včetně těch, kde ženy dělaly kupu domácích prací – zažily pokles sexuální frekvence. Toto zjištění je obzvlášť důležité vzhledem ke zprávám naznačujícím celosvětový pokles sexuální frekvence během několika minulých desetiletí.“

Historička Stephanie Coontz závěry analýzy okomentovala tvrzením, že jen reflektují „více srovnatelnou moc mezi muži a ženami“.

„Láska byla dříve vnímána jako přitažlivost opaků. Každý jedinec v manželství se specializoval na konkrétní sadu dovedností, zdrojů a emocí, které podle něj chyběly opačnému pohlaví. Dnes se láskou rozumí sdílené zájmy, aktivity a emoce. Kde byl kdysi rozdíl stavebním kamenem touhy, je dnes čím dál erotičtější rovnost.“

Nejčtenější články