Close search

Fenomén quokka: Nejšťastnější zvířátko na Instagramu, které ale kvůli popularitě vymírá

Instagram @quokkadailyshow Zdroj: Instagram @quokkadailyshow

Bylo nebylo, v daleké Austrálii žilo jedno drzé zvířátko, které všechny okolo nakazilo pozitivní energií. Vděčně pózovalo před fotoaparáty a roztomilosti mělo na rozdávání. Seznamte se s nejšťastnějším klokanem na světě. Je tu quokka!

Pokud jste v posledních dnech nezaregistrovali novou hvězdu Instagramu, jako byste na sociálních sítích ani nebyli. Malý roztomilý klokan quokka, který vás donutí se usmívat. Zaručeně je ochotnější k fotografiím než leckterý muž, a proto ho ženy budou stoprocentně milovat. Malého quokku k selfíčku totiž přemlouvat nemusíte, on se fotí rád. Na poli popularity se ale nejedná o žádného nováčka. V Austrálii si žil vcelku poklidným životem, než byl objeven jako vděčný objekt fotografií cestovatelů. Má to však jedno úskalí. Popularita stojí tento druh malého klokana existenci.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený quokka (@quokkadailyshow),

Quokka, přátelský vačnatec

Quokka je vačnatec žijící na jihozápadu Austrálie. Vypadá, jako by ho stvořil sám Disney a nápadně se podobá chlupatým hrdinům z filmu Alvin a Chipmunkové. Na rozdíl od mnoha nebezpečných australských zvířat nepředstavuje malý quokka pro člověka žádné ohrožení a je překvapivě velice přátelský. Podle vyjádření zoologické zahrady v australském Perthu to může být následkem drastického úbytku klokanů po tom, co se do Austrálie dostali psi dingo a lišky.

Jeho mimické svaly způsobují, že svým vzhledem vypadá, jako by se usmíval. Proto je velice populární na tzv. selfies, tím spíše, že jeho přátelskost takové focení umožňuje.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Chloe the Quokka (@quokkahub),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený quokka (@quokkadailyshow),

Kde se vzal, tu se vzal. Malý quokka

Do roku 2013 tohle malé zvířátko téměř nikdo neznal. Změnil to až článek Ryana Grenoble na stránkách Huffington Post. Byl to on, který tento druh označil za "nejšťastnější zvíře na světe". To spustilo obrovskou vlnu zájmu a z malého klokana se stal vděčný objekt všech fotoaparátů. Leckteří cestují do Austrálie právě s cílem quokku potkat. Jeho přátelská povaha a mimické svaly, které dávají dojem věčného úsměvu na tváři, jsou fenoménem.

Malý klokan dorůstá do výšky půl metru a váží až půl kila. Živí se trávou a dokáže vylézt na strom až metr a půl vysoký.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Chloe the Quokka (@quokkahub),

Instagram jako zdroj záhuby

Přes nesmírnou popularitu těchto malých zavalitých klokanů má vše i stinnou stránku. Již několik let zpátky se opakovaně upozorňovalo na to, že móda selfie těmto klokanům škodí. Ačkoliv jim roztomilost nelze upřít, jsou čím dál ohroženější a dnes je již jasné, že jeho druh vymírá.

Na Instagramu najdete pod hashtagem  #quokka desetitisíce fotografií tohoto malého vačnatce včetně jeho usměvavých selfies s jeho obdivovateli, které se na nás z Austrálie valí jako lavina. Malí vačnatci jsou nejvíce zastoupeni na australském ostrově Rottnest Island, kde quokku navštíví ročně přes 500 tisíc turistů. Ostrov má přitom pouhých dvacet čtverečních kilometrů.

Zoologové upozorňují na to, že lidé se s klokanem nejen fotí, ale často ho i krmí, což na fotkách sice vypadá roztomile, ale klokana to smrtelně ohrožuje.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Pauline & Vico 🍀 (@amazing_travel_with_stitch),

Zdroj: Huffington Post, Instagram, Česká televize

Nejčtenější články