Close search

Fenomén Dracula: Spisovatel Bram Stoker se obřího úspěchu svého díla nedožil

Wikimedia Commons, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain

Knížka Dracula od irského spisovatele Brama Stokera vyšla poprvé 27. května 1897. Dodnes jde o jeden z nejslavnějších příběhů vůbec. Jeho autor však zemřel dříve, než si uhrančivý upír podmanil svět.

Temná noc, dlouhé stíny a ještě delší zuby, které vyčnívají z tváře muže fascinovaného spící lepu děvou s poodhaleným hrdlem... Tak nějak bychom ve zkratce mohli popsat slavný román Dracula. Jeho autor Bram Stoker sice tuto nestvůru nevymyslel, protože byla v různých podobách dlouhá staletí součástí různých mýtů a povídaček, ale dal jí fascinující tvář a charakter a učinil ji nesmrtelnou i v umění...

Jak se zrodil Dracula

Bram Stoker nebyl v oblasti umění nováček. Deset let psal divadelní recenze, pak dělal manažera a společníka tehdy proslulému herci Siru Henrymu Irvingovi, za kterého vybavoval i korespondenci. Mezi tím psal hororové povídky a v roce 1890 vydal román Hadí průsmyk. Zajímavé je, že v roce 1911 vyšel jeho poslední román, který je u nás známý jako Hadí zámek. V něm jistá lady Arabella saje krev svým obětem, které pak končí u monstra žijícího v útrobách zámku. Toto monstrum pro změnu čeká na duše nešťastníků.

Inu, Dracula výrazně poznamenal jeho život. Takže se vraťme o pár let zpátky, do 27. května 1897, kdy v Londýně poprvé vyšel Dracula. Stoker vydal celkem 17 románů, ale literární slávu mu vynesl jenom ten jeden. Je napsaný ve formě deníkových záznamů a pojednává o upírovi, který se vydává z Transylvánie do Anglie a loví lidi, aby získal krev, kterou potřebuje k "životu". Stoker původně pojmenoval upíra Hrabě Wampyr. Jméno Dracula našel v knize o Valašsku a Moldávii, kterou si vypůjčil z veřejné knihovny Yorkshire. Tam trávil prázdniny se svou rodinou.

Po vydání se knížka dočkal jen mírného úspěchu. A když Stoker v roce 1912 zemřel, žádný z jeho nekrologů Draculu nezmiňoval. Prodeje začaly stoupat ve 20. letech, kdy byl příběh adaptován v podobě představení na Broadway. Pravou mánii pak nastartoval film Dracula z roku 1931 se slavným maďarským hercem Belou Lugosim v titulní roli. Od té doby jsou upíři neoddělitelnou součástí filmů, komiksů či knih. A to i u nás. Stačí zmínit Jiřího Kulhánka a jeho hity Vládci strachu nebo Noční klub...

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Bram Stoker
History.com: “Dracula” goes on sale in London

Nejčtenější články