Close search

Emoční alchymie: Agresivitu mužů prý snižuje, když zacítí ženské slzy

Unsplash Zdroj: Unsplash

Vědci zjistili, že slzy žen obsahují chemikálie, které blokují agresivitu u mužů. Jak to vlastně funguje? Víc informací přinesl magazín SciTechDaily.

Studii vedla Shani Agron z Weizmann Institute of Science v Izraeli a výsledkem je neobvyklé zjištění. Ukázalo se, že čichání slz vede ke snížení mozkové aktivity související s agresí, což má za následek méně agresivní chování...

Co způsobují ženské slzy

Magazín SciTechDaily píše, že samčí agrese u hlodavců je blokována, když ucítí slzy samic. Tento proces je běžný u zvířat, ale méně běžný – nebo méně pochopený – u lidí.

Aby vědci zjistili, zda mají slzy stejný účinek na lidi, vystavili skupinu mužů buď ženským emocionálním slzám, nebo fyziologickému roztoku. Hráli hru pro dvě osoby a byla navržena tak, aby vyvolala agresivní chování vůči druhému hráči, o kterém byli muži přesvědčeni, že podvádí. Když dostali příležitost, mohli se muži pomstít druhému hráči tím, že by je připravili o peníze.

Muži nevěděli, co čichají, a nedokázali rozlišit mezi slzami a fyziologickým roztokem, obě látky byly bez zápachu. Agresivní chování, tedy touha po pomstě, během hry kleslo o více než 40 % poté, co muži ucítili emocionální slzy žen. Zdá se, že samotné slzy přebírají roli chemického mírotvorce mezi muži a ženami. Kéž by k takovým situacím nikdy nemuselo dojít, ale příroda si raději připravila tuto pojistku...

Zdroje informací:
Journals.plos.org: A chemical signal in human female tears lowers aggression in males
Scitechdaily.com: Emotional Alchemy: Sniffing Women’s Tears Reduces Male Aggression

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu