Close search

Elon Musk nechce být terčem závisti. Zbavuje se nemovitostí za téměř tři miliardy a půjde do nájmu

Wikimedia Commons/The Royal Society - CC BY-SA Zdroj: Wikimedia Commons/The Royal Society - CC BY-SA

Už loni se spekulovalo, že z finančních důvodů prodal jeden z domů v Kalifornii. Teď se do toho opřel pořádně a naplňuje slib, který dal nedávno - nebude vlastnit žádnou nemovitost.

Elon Musk není v podcastu Joa Rogana nováčkem, je to ta show, ve které si před časem zapálil jointa. Teď byl hostem znovu a kromě jména svého sedmého dítěte, X Æ A-12, vysvětloval také plány do budoucna.

Mezi ně patří i zmenšení realitního portfolia. Lépe řečeno jeho kompletní zrušení, neboť miliardář slíbil, že všechny své nemovitosti dá do prodeje.

Smutek miliardáře

Elon Musk říká, že je z toho smutný. Po otázce moderátora, proč to tedy dělá, se na chvíli odmlčí. „Myslím, že majetek mě tak trochu tahá dolů. Svým způsobem ze mně dělá terč," vysvětluje Musk. „Lidé říkají: ´Hej, miliardáři, máš všechny tyhle věci...´ No, teď nemám nic, co budete dělat?"

Myslí si, že slovo miliardář se v posledních letech stalo pejorativem. Jako by to bylo něco špatného. Ale podle Muska tomu tak v mnoha případech není. „Pokud vedete společnost lepším způsobem, děláte služby a produkty lépe něž kdokoliv předtím a máte nějaký podíl v té společnosti, to vám dává právo získat víc kapitálu," vysvětluje Musk.

Posléze se pustil do kritiky legendárního investora Warrena Buffetta, kterého přístup k financím označil za nudný. Je to přelévání financí sem a tam, nic se u toho neděje.

Těžká volba

Původně měl Musk jeden dům, ale pak byla na prodej nemovitost po herci Gene Wilderovi, jehož je velkým fanouškem. Následně zjistil, že k domu chodí spousta zvědavých lidí a ztratil soukromí, takže koupil zase něco jiného...

Musk přiznává, že o prodeji nemovitostí uvažoval nějakou dobu. Přišel na to, že jich vlastní moc a nevyužívá je, zatímco někdo jiný by v nich mohl bydlet. Se smíchem dodává, že nejraději by bydlel jako komiksový hrdina Tony Stark, v hypermoderní vile ovládané počítači. Pak si ale zvážil, jestli má smysl věnovat se stavbě a designu domu i do těch nejmenších detailů, nebo pracovat na tom, jak dostat lidi na Mars.

Vyhrálo to druhé a Musk se teď zbavuje téměř všeho, nejen nemovitostí. Nechá si jenom věci, ke kterým má sentimentální vztah. Tak snad mu ten Mars vyjde.

Bydlení od Muska

Tak jako prakticky všechno, i nemovitosti prodává miliardář po svém. Proto jsou jeho čtyři domy v Bel Air součástí jednoho balíčku za 62,5 milionu dolarů (1,5 miliardy korun), i když by se jich možná rychleji zbavil jednotlivě. Zejména když jsou tři na kopci a čtvrtý dole pod nimi. Musí se najít kupec dostatečně výstřední, aby do toho šel. Musk píše, že je to určeno pro "velké myslitele".

Největším a asi nejcennějším domem skupiny je ultramoderní panské sídlo, které Musk dokončil jen nedávno. S ním sousedí elegantní koloniální dům a přímo přes ulici leží skromný bungalov. Dům na úbočí byl původně postaven v roce 1954 jako malý ranč, ale od té doby byl podstatně zrekonstruován a rozšířen na rozlehlé sídlo.

Musk za ně v letech 2015-19 zaplatil 55 milionů dolarů (1,375 miliardy korun) a skupoval je postupně od čtyř různých majitelů. Podrobnosti o nemovitostech nejsou známé, ví se jen, že v nich je dohromady 18 ložnic a 19 koupelen.

Vedle toho v Bel Air prodává další dva domy v hodnotě 30 a 9,5 milionu dolarů (750 a 238 milionů korun) a k tomu se zbavuje i luxusního sídla v Silicon Valley, které má zatím cenovku 35 milionů dolarů (875 milionů korun). To už se dohromady dostáváme na 137 milionů dolarů (3,5 miliardy korun). Není jisté, jestli je prodá za tyto ceny, ale určitě si přijde na slušnou sumu.

A co pak? Jakmile se sedmi nemovitostí zbaví, prý si pronajme skromný dům.

Na nemovitosti, které prodává Elon Musk, se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: Youtube.com, dirt.com

Nejčtenější články