Close search

Elektrokolo jako ideální prostředek do práce i pro pevnější postavu

APACHE Zdroj: APACHE

V Čechách jsou elektrokola i klasická kola vnímána většinou lidí jako sportovní nebo rekreační prostředek, i když nabízejí další velmi významný benefit. Tímto benefitem je samozřejmě využít je jako dopravní prostředek. Většina lidí v Čechách využívá k tomu, aby se dostali do práce, většinou auto nebo prostředky veřejné hromadné dopravy, ale už jen minimum lidí využívá kolo nebo elektrokolo. Přitom takové městské elektrokolo je pro dopravu na kratší vzdálenosti naprosto ideální, hlavně pak ve velkých městech, kde je to mnohdy navíc i nejrychlejší cesta, jak se do práce dostat. Když se podíváme více na západ, tak je zde krásně vidět rostoucí trend využití elektrokola jako dopravního prostředku. Např. v takovém Holandsku je naprosto běžné dopravovat se právě pomocí elektrokola.

Jaké jsou výhody elektrokola jako dopravního prostředku?

Právě ve velkých městech je největší výhodou elektrokola, jako dopravního prostředku, rychlost, jakou se do práce dostanete. V mnoha městech je nyní již dobře rozvinutá infrastruktura pro jízdu na elektrokole, kde samozřejmě nestojíte v koloně, ale plynule a rychle se dostanete kam potřebujete. S tím souvisí i ušetření nákladů na samotnou cestu (například náklady na pohonné hmoty jsou v dnešní době opravdu na vysoké úrovni, a to nemluvíme o rostoucích cenách aut jako takových) a zároveň je taková přeprava také ekologičtější, protože elektrokolo nevydává žádné emise do ovzduší.

Díky elektrokolu se při jízdě do práce nemusíte zapotit ani pokud vaše cesta vede přes větší kopce nebo je dlouhá. Můžete si totiž nastavit sílu motoru dle libosti. Např. cestou do práce můžete zvolit vysokou výpomoc, právě aby člověk dorazil do práce svěží, a naopak cestou z práce si výpomoc snížit a cestu třeba prodloužit pro trochu tréninkové jízdy. Další výhodou oproti např. hromadné dopravě je naprostá flexibilita, takže jednoduše vyjedete, kdy potřebujete a nemusíte spěchat nebo dobíhat autobus, nemluvě o tom, že projet se např cyklostezkou přes les je rozhodně příjemnější než se mačkat v přeplněné tramvaji.


Na trhu je mnoho různých typů elektrokol vhodných právě jako dopravní prostředek. Např. městská elektrokola, mají pohodlný posed a snadný nástup, takže na nich můžete snadno cestovat bez sportovního oblečení, např. v obleku. Navíc jsou vybavena blatníky, zvonkem a světly, takže prakticky vším, co potřebujete do městské dopravy. Dalším neméně oblíbeným typem elektrokola vhodným na cestu do práce po městě, jsou skládací elektrokola. Tento typ elektrokol má tu výhodu, že je velmi skladný, takže není problém si jej sebou vzít i např. do kanceláře.

Vliv jízdy na elektrokole na vaši postavu

Krom výhod, které jsme psali výše, je výhodou elektrokola i vliv na vaši postavu. Pokud člověk sedí v autě, moc se nehýbá, na rozdíl od jízdy na elektrokole. I když nemusíte vynaložit velkou námahu, pohyb jízdou na elektrokole je rozhodně velmi prospěšný vašemu tělu. A to nejen z hlediska fyzičky, ale i vaší postavy. K tomu, aby si člověk udržel štíhlou postavu totiž mnohdy stačí opravdu pouze trocha pravidelného pohybu. Krom zlepšení vaší fyzičky a postavy se dostaví i efekt psychického odpočinutí a štěstí, když projíždíte podél vody například v Praze a kocháte se výhledem nebo zastavíte cestou domů v parku a užijete si čerstvého vzduchu.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu