Close search

Elegance i vytříbený vkus: Jak se oblékaly naše babičky a kde vzít kousky, které měly v šatníku?

Reprofoto: socikstyle.cz Zdroj: Reprofoto: socikstyle.cz

Na ulici ženy v sukních téměř nevidíme. Jako by vymizely. Naše babičky přitom de facto v ničem jiném nevycházely. Elegance byla jejich druhé jméno. Jak docílit toho, abychom měly stejný šmrnc jako ony?

Bez podpatků ani ránu

Zeptejte se schválně své vlastní babičky. Sama vám jistě řekne, že bez podpatků nevycházela z domu. Slušivé lodičky se nenosí jen tak. Opticky vaší nohu protáhnou a budete vypadat vyšší. Charakteristický klapot zase přitáhne pohledy mužů a ty jsou přece vždycky žádoucí.

Šaty dělají ženu

K podpatkům se kalhoty nosí až v dnešní době. Dřív se k nim nosily výhradně šaty, a to z nejrůznějších látek. V bohatších rodinách byl často k vidění například brokát, což je bohatě zdobená látka prošívaná třpytivou nití. Pravé dámy se nebály ani kožichů. Co takhle dát si lišku kolem krku?

Šperky byly nutností

Ať byla vaše babička bohatá nebo chudá, šperky měla na sobě vždycky. Ty movitější volily zlato, stříbro a drahé kamení, ostatní se musely spokojit s korálemi ze dřeva. Ty se vyráběly v nejrůznějších velikostech i barvách. Víceméně ale platilo čím větší, tím lepší. Ideální bylo nakombinovat naušnice s náhrdelníkem. Babičky se nebály přidat ani náramek.

Slušivé pokrývky hlavy

Boty na podpatku, nožky zahalené do punčocháčů a šperky jim nechyběly. Ale co s vlasy? Ty se natáčely pomocí obyčejných natáček a nebo kulmy. Poté se z nich mohl, ale nemusel udělat drdol. Na finální účes se připnul slušivý klobouček nebo baret.

Kde v dnešní době sehnat retro kousky?

Pokud nemáte možnost se babičce pořádně prohrabat skříní, nezoufejte. Parádní retrooblečení můžete sehnat i jinde. Zaměřte se na akce, na kterých si můžete zakoupit vintage oblečení. Chce to trochu práce, ale nalézt poklady můžete i v second handech. V neposlední řadě je možnost vypravit se na bleší trhy, kterých je v České republice hned několik. Tam se to štendry se slušivými hadříky jenom hemží.  

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu