Close search

Ed Wood, režisér nejhorších filmů všech dob. Nešika, který se stal legendou

archiv Zdroj: archiv

Filmoví kritici ho nenávidí, fanoušci bizarností milují. Před 95 lety se narodil Ed Wood, tvůrce nejhorších filmů všech dob. Jeho díla jsou plná technických chyb, nesmyslných dialogů a herců, které by vypískali snad i na dětské besídce.

Ed Wood je - navzdory svým filmům - legendou kinematografie. Když totiž posmrtně získal "anti-ocenění" The Golden Turkey coby autor nejpříšernějších snímků historie, zájem o jeho filmy enormně vzrostl. Vzhledem k tomu, jak vážně svoji kariéru bral, by z toho však rozhodně neměl radost...

Zrodila se hvězda

Edward Davis Wood Junior, americký filmový režisér, scénárista a herec, se narodil 10. října 1924. Jeho otec byl strážcem u poštovní služby Spojených států, a proto se Woodovi často stěhovali. Nakonec rodina zakotvila v ospalém městečku Pouhgkeepsie ve státě New York. Mimochodem, v současnosti jde údajně o třetí nejnebezpečnější město ve státě.

Edovo dětství nebylo právě idylické. Jeho matka Lillian si vždy přála dceru, a tak malého chlapce oblékala do dívčího oblečení. Podle jeho druhé ženy Kathy O´Harové právě to zapříčinilo, že Ed nikdy nevěděl, jak se doopravdy oblékat. Od dětství se zajímal o filmové umění a brakovou literaturu, sbíral komiksy a zbožňoval filmy, obzvláště westerny. Co se však stalo jeho posedlostí, byly okultní vědy.

První krůčky ke slávě

První kameru získal Ed Wood jako dvanáctiletý v roce 1936. Jeho prvním záznamem byl přelet vzducholodi Hindenburg nad řekou Hudson v Pouhgkeepsie těsně předtím, než došlo k tragédii. Při té vzducholoď havarovala u Lakehurst v New Jersey. Jednou z jeho prvních placených prací byl pak uvaděč v kině.

Ed Wood byl však také nadaným muzikantem, hrál na několik hudebních nástrojů, zpíval a dokonce dal dohromady i malou kapelu.

Kariéra v námořnictvu

Roku 1942, krátce po útoku na Pearl Harbor, se Ed nechal naverbovat k námořní pěchotě Spojených států, kde před propuštěním získal hodnost desátníka. Zúčastnil se několika bitev a byl také několikrát raněn. Později prozradil, že se více bál být zraněn a konfrontován s místním lékařským personálem, než být zabit. Obával se totiž, že zjistí, že pod uniformou nosí dámské spodní prádlo.

Hollywoodská výzva

Do Hollywoodu se Ed Wood přestěhoval roku 1947 a pokoušel se zde živit jako scénárista, režisér upoutávek, reklam nebo nízkonákladových westernů. Později se seznámil s Belou Lugosim - hercem, který se stal interpretem v mnoha jeho dílech. Ta jsou mimochodem plná špatných hereckých výkonů, technických chyb, bizarních dialogů a nelogičností.

Vrcholné dílo - nejhorší film dějin

V roce 1959 Ed Wood natočil své nejvrcholnější dílo, které bývá označováno za vůbec nejhorší film všech dob. Plan 9 from Outer Space (v češtině Plán 9 z vesmíru) je sci-fi snímek údajně natočený podle skutečných svědectví občanů. Pojednává o neúspěšném pokusu mimozemšťanů o invazi na planetu Zemi, konkrétně na kalifornské San Fernando Valley. Zlovolnému ataku, díky Bohu, zabrání geniální myšlenka oživit mrtvoly z místních hřbitovů.

Skutečnost, že hlavní hrdina během natáčení filmu zemřel, režisér vyřešil náhradníkem. Ten byl ovšem podstatně vyšší a původnímu herci absolutně nepodobný, takže se musel neustále maskovat kápí.

V šedesátých a sedmdesátých letech, po krachu kariéry v Hollywoodu, se pak Ed Wood živil jako režisér pornografických filmů.

Tak trochu hořká smrt

Roku 1955 se Ed Wood oženil s herečkou Normou McCarty, manželství však bylo již následujícího roku anulováno. Další sňatek uzavřel roku 1959 s Kathy O´Harovou. Manželi zůstali až do jeho smrti roku 1978, kdy zemřel na srdeční zástavu.

Kathy ve svých pamětech vzpomínala, že na ni Ed v osudný den volal, ale nebrala to na zřetel, protože jí připadalo, že ji uzurpuje. O dvacet minut později ho pak nalezla s široce otevřenýma očima a pusou, prý jako by zahlédl opravdové peklo.

Ed Wood byl v roce 1980 posmrtně "oceněn" cenou The Golden Turkey coby nejhorší režisér všech dob. A i díky tomu se stal legendou…

NA NEJHORŠÍ FILMY EDA WOODA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu