Close search

Dvacet dnů izolace pro celé USA. Tak by bojoval s koronavirem Bill Gates v roli prezidenta

Wikimedia Commons/ENERGY.GOV / Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/ENERGY.GOV / Public domain

Bill Gates, jeden z nejbohatších a nejchytřejších lidí na světě, už před pěti lety upozorňoval na to, že může přijít globální pandemie. Nyní došlo na jeho slova.

V online diskusi platformy TED Talks mluvil její šéf Chris Anderson s Billem Gatesem o aktuální pandemii celou dlouhou hodinu. Gates popisoval současnost jako nebývalou a bezútěšnou. Žijeme náročné časy, kdy je všechno zavřené, nevíme na jak dlouho, a bojíme se o životy svých blízkých. "Je to strašidelné pro všechny," připustil Gates. „A zvláště ve světě, kde jsou lidé v takovém pohybu, můžou být následky zničující."

"Prezident" Gates...

Zakladatel Microsoftu a charitativní organizace Bill & Melinda Gates Foundation už před pěti lety na přednášce pro TED Talks vyslovil názor, že svět čeká globální pandemie. Teď se jeho předpověď naplnila a bohužel i některé z nejčernějších vizí. O únoru mluví jako o ztraceném měsíci, protože už ke konci ledna se vědělo, jaký virus je na světě, a byl čas se připravit.

V rozhovoru došlo i na dotaz, jak by Gates postupoval, pokud by se stal americkým prezidentem a měl všechny jeho pravomoci. Prioritou by bylo udržet Američany doma, aby se vyrovnala pandemická křivka. „Jasným poselstvím je, že nemáme na výběr. Musíme tuto izolaci zachovat a nějakou dobu to bude pokračovat. V Číně to trvalo šest týdnů, takže se na to musíme připravit a udělat to velice dobře," dodává Gates.

Odhaduje, že pokud se povede izolace na národní úrovni, přibližně za 20 dnů se počet nových případů změní a začne klesat.

...versus prezident Trump

A co na aktuální situaci říká skutečný americký prezident Donald Trump? Především chce znovu spustit americký byznys kolem Velikonoc. „Amerika bude opět a brzy otevřena pro podnikání - velmi brzy - mnohem dříve než za tři nebo čtyři měsíce, jak si někdo myslel," řekl Trump v pondělí v tiskovém briefingu. „Nemůžeme dovolit, aby byla léčba horší než samotný problém. Můžeme dělat dvě věci najednou.

Na obrazy ze života Billa Gatese se můžete podívat v GALERII:

Zdroj: cnbc.com

Nejčtenější články