Close search

Dovolená s dětmi! Je možné si ji užít? Ano! A my vám povíme, jak na to

www.pixabay.com Zdroj: www.pixabay.com

Patřili jste mezi lidi, kteří rádi objevovali svět, vyrazili několikrát v roce na pár dní za hranice naší republiky? Jenže teď se z vás stali rodiče a nic není jako dřív? Najednou představa cesty s malým dítětem, které je občas jako časovaná bomba, je natolik děsivá, že raději zůstáváte doma? Všechno jde, když se chce. Začít musíte u sebe, řekněte si, že to zvládnete, zvládli to jiní, proč byste nemohli i vy? Důležité je smířit se s tím, že úplná pohoda jako dřív to už nikdy nebude. Ale pořád to může být super.

Cesty

Pokud absolvujete cestu letadlem, může to být snazší, ale stejně pozor - mohou vás překvapit delší čekací doby. Malé děti v lepším případě tuto dobu prospí nebo jim stačí objevovat záhady letiště z maminky či tatínkovo náručí. Větší děti jsou, co se zábavy týče, již náročnější. Některá letiště mají dětské koutky, které se vyplatí vyhledat a dítě tam na potřebnou dobu odložit (pokud již splňuje věkovou hranici). V lepším případě si dítě najde nové kamarády, se kterými si bude hezky hrát, v horším se s nimi hned v úvodu popere o hračku a zpátky do koutku ho nedostanete. Potom je řada na vás, vezměte s sebou jednoduché, skladné hry, které má dítě rádo a které často vytahuje, když přijdete unavení z práce, kdy hrajete jen na půl oka. Překvapí vás jak jsou některé zábavné, když na ně najednou máte dostatek času, protože vám stejně nezbývá nic lepšího než se ponořit do hry s vaší ratolestí. Cesty autem mají výhodu svobodné volby zastávek, nevýhodou je jejich délka a potřeba jednoho svěžího šoféra. Do auta je vhodné dítě připravit tabletkou proti nevolnosti, za prvé vám nepozvrací interiér vozu a za druhé po ní rychleji usne. Hry volte spíše jazykové, zavzpomínejte na dětství a rozdejte si to s potomky ve slovním fotbálku nebo hádej kdo jsem. Na všechny cesty ať už letadlem, vozem, lodí nebo vlakem je třeba vyzbrojit se vydatnou svačinkou. Krabičky plné nakrajeného ovoce, zeleninky, toustů a dobrůtek se vám vždy vyplatí.

Ubytování

Dříve jste jezdili pod stan nebo do opuštěné chatky na konci světa? Nyní doporučujeme spíše větší babyfriendly resort umístěný přímo na pláži. Je na vás na co si troufnete, ale pokud máte vše potřebné v dosahu 100m, je dovolená s dětmi mnohem jednodušší. Výhodou jsou rodinné pokoje, kdy máte možnost své dětičky alespoň večer odložit do jiné místnosti a dopřát si s partnerem trochu té romantiky. Pokud máte pokoj jeden s přistýlkami, připravte se na to, že pravděpodobně budou děti okupovat manželskou postel a vy skončíte na přistýlce. Základem je, během dne děti dostatečně unavit, aby večer odpadly dřív než vy - což je celkem složitý úkol. Proto je vhodné vybírat hotel se spoustou dětských koutků, všemožných atrakcí a kvalitním animátorským týmem. Na pláži vyhlašujte soutěže o nejhezčí hrad z písku, nejlepší šipku do vody, nejrychlejší běh rodičům pro drink a podobně náročné aktivity. Když během těchto úkolů budete vše důkladně sledovat z deky či opalovacího lehátka, bez přehnaného pohybu, máte ušetřeno dostatek energie na večer.

Jídlo

Můžete být hospodyňkou roku a vařit zdravé pokrmy i na dovolené, pokud si však chcete opravdu odpočinout, volte all inclusive. Když se smíříte s tím, že jeden týden v roce budou základní stravou vašich dětí hranolky s kečupem, již před vstupem do hotelové restaurace, ušetříte si mnoho vzteklých scén. Potřebné vitamíny můžete do svých dětí ládovat během dne, čerstvého ovoce bude všude jistě dostatek. Další výhodou all inclusive jsou alkoholické nápoje, kterými můžete udržovat svou dobrou náladu po celý pobyt, důležité je to nepřehnat, mohla by vás bolet hlava nebo by se vám mohly ztratit děti.

Když se budete držet základního pravidla “hlavně se z toho nezbláznit” určitě si dovolenou skvěle užijete. V těžších chvílích si vzpomeňte na to, že děti nejsou malé vždycky. A možná budete sami překvapení, jak vám bude najednou podivně úzko, až vám v 15ti dcerka nebo synek oznámí, že na společnou dovolenou teda v žádném případě nejedou, protože jste trapní.

 

Nejčtenější články