Close search

Dopřejte si dostatek spánku. Jak funguje hubnutí, když spíte

pixabay Zdroj: pixabay

Vezměme si příklad z medvěda. V zimě se uloží ke spánku, protože by těžko v tomto období hledal potravu. Proto nastaví úsporný program-spánek, jenže i při spánku se mu spalují tukové zásoby, aby byl zajištěn dostatek energie pro tělesné funkce. Zimní spánek medvěda je srovnatelný s naším nočním spánkem - také spalujeme tuk, když spíme.

Lidský organismus ve spánku pálí tuky, ale za předpokladu, že večer jíme správné potraviny, do postele jdeme co možná nejdříve a spíme hlubokým a klidným spánkem, přesně tak, jak to dělají medvědi.

Dopřejte si úplnou tmu

Je známo, že čím je větší tma, tím více melatoninu tělo produkuje. Ten je pak krevním řečištěm transportován k buňkám a signalizuje jim, že nastává noc. Buňky podle toho přizpůsobí látkovou výměnu. Znamená to, že se přepne “výkonnostní metabolismus” na “regenerační metabolismus” (noční), protože jedině tak začnou fungovat procesy potřebné k regeneraci.

Když se konečně uložíme ke spánku, nadchází čas dalšího hormonu - růstového. Ten nastartuje veškeré potřebné a nutné opravy - například ve svalových buňkách. Právě tyto opravné procesy vyžadují pořádnou dávku energie. A odkud se čerpá? V ideálním případě, tedy pokud chcete hubnout ve spánku, za zásob tuku.

Ve spánku se tuk může spalovat, pokud toto spalování tukových zásob není ničím nevhodným narušeno. Největším rušivým faktorem je příjem potravy bohaté na sacharidy v pozdních večerních hodinách. Sacharidy totiž vyvolají vytváření množství inzulinu a noční spalování tuku je opět až na pět hodin zablokováno.

Boj s inzulinem

Růstový hormon kvůli potřebné dávce energie pro regenerační činnost mobilizuje tuk uložený v tukových tkáních. Tím se stává přímým soupeřem inzulinu. Znamená to, že kdo chce ve spánku spalovat uložený tuk, musí donutit inzulin, aby těmto zásobám “otevřel vrátka”. V praxi to znamená, že kdo si dá k večeři jídlo bohaté na bílkoviny, ale bez sacharidů a navíc si dopřeje dostatečně dlouhý a nerušený spánek, umožní tím vzestup koncentrace růstového hormonu a cesta k hubnutí je tak otevřená.

Čtyři pravidla pro zvýšení sekrece růstového hormonu

Večeřte brzy. Když budete večeřet mezi 17. a 20. hodinou, látková výměna v trávicím traktu má ještě dostatek času, aby byla v nočních hodinách už v klidu.

Večer jezte jídlo bohaté na bílkoviny. Dodáte-li večer tělu dostatečné množství bílkovin se zeleninou a salátem a jídlo nebudete doplňovat sacharidy, optimálně podpoříte vylučování růstového hormonu.

Večer se hýbejte. Večerní pohyb nespaluje totiž jenom kalorie, ale zároveň podporuje vylučování růstového hormonu.

Choďte brzy spát. Už asi hodinu a půl po usnutí začíná ve fázi hlubokého spánku pracovat růstový hormon a energii ke své činnosti čerpá přímo z tukových zásob. Pokud lidé musí pracovat v noci a budou dodržovat pravidla správného stravování, jako přes den, budou také hubnout, ale o něco pomaleji.

 

Nejčtenější články