Close search

Doplňky i do ložnice? Jasně! Jen s mírou

Dovido.cz Zdroj: Dovido.cz

Ložnice je brána za oázu klidu, do které se těšíme prakticky ihned, co ji po ránu opustíme z důvodu nutnosti dojít do práce, do školy nebo jenom na toaletu. Abychom se v ní cítili příjemně, je důležité zachovat si střízlivou mysl při jejím zařizování. Vedle postele s kvalitní konstrukcí, a ještě kvalitnější matrací nezapomínejte na doplňky, které ložnici vyšperkují k dokonalosti. Bytoví designéři se však shodují na tom, že přehánět se to v tomto ohledu nevyplácí.

Nenechte se pohltit doplňky

I když je pravdou, že obraz do ložnice a další podobný bytový doplněk interiér dotáhne po vzhledové stránce ke zmiňované dokonalosti, je zároveň pravdou, že bychom se neměli doplňky nechat pohltit. Důvod je prostý – mohli by nám sebrat tolik potřebnou energii, také by naši pozornost mohli strhávat na sebe a po kvalitním spánku by se najednou slehla zem.

A tak pamatujte, že ideální je vybrat takové doplňky, které budou nejen estetické, ale také dostatečně funkční. Koberce, zmiňované obrazy nebo stojací lampy jsou přesně těmi prvky, které zmiňované požadavky splňují. Jděte touto cestou (a cestou květin, nutno podotknout).


Pokojové rostliny mají v ložnici své místo

Ať už si říká kdo chce, co chce, pokojové rostliny zkrátka a dobře mají místo v ložnici. Důvod je prostý – fungují jako pomyslné čističky vzduchu. Díky nim ušetříme za chytrá řešení, která se podílí na kvalitním ovzduší v naší domácí oáze klidu.

Čistit vzduch je klíčové, pokud chceme předcházet řadě zdravotních problémů. Ocení to především alergici a astmatici, kterým nedá spát ani prach, ani roztoči ani jiné podobné alergeny, kterých se v domácím prostředí (bohužel) nachází velmi mnoho (dokonce více než venku, tvrdí někteří odborníci).

Pokud se rozhodnete vsadit v ložnici na květiny, vyplatí se vytasit esa v podobě tchynina jazyku nebo lopatkovce. Přesně to jsou druhy, které jsou svými čistícími účinky doslova pověstné. Navíc nejsou příliš těžké na péči, což ocení hlavně začínající pěstitelé, kteří se prvních pokojových rostlin spíše děsí, než z nich mají radost.

Vždycky však pamatujte na velikost květináče. Chcete, aby se rostlině také dobře bydlelo, když už bude vykonávat tak důležitou činnost v ložnici.


Postel jako dominanta ložnice

I svou postel můžete vybavit řadou doplňků, které však budou spíše estetického charakteru. Na mysli máme nejrůznější přehozy na postel nebo dekorativní polštářky pestrých kombinací. Ovšem předtím, než se pustíte do shánění těchto (často opravdu barevných) drobností, upněte svou pozornost na matraci a konstrukci postele. Jak vybrat matraci je otázka velmi těžká, doporučujeme zeptat se těch, kteří ví o matracích první i poslední.

Je důležité si uvědomit, že matrace je klíčem ke kvalitnímu spánku. A jelikož spánkem trávíme až třetinu svého života, výběr této součásti našeho lože se nevyplatí podcenit.

Závěsy pro maximální temný komfort

Říká se, že pokud chcete kvalitně spát, měli byste usínat za naprosté tmy. Nenechte se vyrušovat blikajícími světly zvenčí, stejně tak nedovolte, aby projíždějící vozidla byla tím, co bude váš spánek ničit. Raději sáhněte po závěsech, za kterými sice nepůjde vidět krásná zahradní pergola, ovšem ráno budete doslova do růžova vyspaní.

Závěsy, zejména ty hutné a zatemňující, jsou v ložnicích čímsi, co můžeme nazvat „must have”, respektive musíte mít. Svou barvou mohou doplňovat zbytek interiéru, nebývají prvkem, který by narušoval dosavadní zařízení vaší oázy klidu. Naopak, jsou opravdu příjemným doplněním.


Při výběru ideálních závěsů pamatujte na několik věcí. Zatemňovací schopnost je jedna z nich, druhou jsou však rozměry. Jen málokdo chce nechávat závěsy zakracovat, je to práce navíc. Když si změříte, jak dlouhé závěsy jsou zapotřebí, vyhnete se této další povinnosti.

Nejčtenější články