Close search

Doktoři varují před vedlejším efektem pandemie: Vzácná Kawasakiho nemoc už nepostihuje jenom malé děti

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Kawasakiho nemoc patří mezi vzácné, multisystémové zánětlivé onemocnění postihující malé a středně velké arterie. Vede k tvorbě aneurysmat, česky řečeno výdutí na tepnách. Postihuje děti do pěti let. Alespoň dosud tomu tak bylo.

V souvislosti s pandemií koronaviru se už objevil bezpočet komplikací, od těch zdravotních až po společenské. Život už patrně nikdy nebude takový, jaký byl před půl rokem.

Planeta se musí naučit žít ve stínu pandemie, která se může kdykoliv vrátit, nebo přijde jiná, neméně strašlivá. Ale to nejsou jediné důsledky, které nás čekají.

Další velká neznámá

Byť byla Kawasakiho nemoc popsána již v roce 1967 japonským lékařem Tomisaku Kawasakim, její příčina nebyla objevena ani po téměř půl století. A i symptomy jsou pořád stejné - horečka, vyrážka, zarudnutí očí, sliznic úst a hrdla, otoky rukou a nohou, zvětšení lymfatických uzlin na krku.

V posledních několika dnech jsme dostali zprávy o těžkých onemocněních dětí, přičemž by mohlo jít o chorobou podobnou Kawasakiho onemocnění," cituje britský deník Express profesora Stephena H. Powise, ředitele NHS, Národní zdravotnické služby.

Na jeho vyhlášení je zarážející jeden fakt, jde totiž o děti starší pěti let. Zatím bylo v Anglii zaznamenáno 12 případů, které se vymykají typickému pacientovi s Kawasakiho onemocněním. A patrně je za tím Covid-19.

Nový spouštěč nemoci

Powisův kolega, profesor Chris Whitty, upozorňuje, že jde o velmi vzácné případy. „Ale myslím si, že je zcela pravděpodobné, že je to způsobeno tímto virem. Víme, že u dospělých, kteří mají samozřejmě mnohem více nemocí než děti, jsou velké problémy způsobeny zánětlivým procesem, a to vypadá jako zánětlivý proces, byť velmi odlišný," dodává.

Zatím to ovšem není úplně potvrzeno, odborníci potřebují víc důkazů a času na jejich zkoumání. Ale vypadá to tak, že koronavirus, ať už si na něj lidstvo vybuduje protilátky, nebo pomůžou připravované vakcíny, zanechá stopy, opravdové nášlapné miny, ještě na dlouhou dobu.

Pokud vám čtení o koronaviru navozuje stres, zkuste ho porazit třeba správným dýcháním. Několik postřehů najdete v GALERII:

Zdroje: printo.it, express.co.uk

Nejčtenější články