Close search

Dokonalé objetí: Vědci řekli, jak dlouho má trvat, aby bylo příjemné

Unsplash Zdroj: Unsplash

Magazín Iflscience píše, že objímání je jedním z prvních způsobů, jak se učíme komunikovat. Jenže jak rosteme, mění se i složitost zapojení do objímacího procesu. Kam s rukama a jak dlouho to má trvat? Naštěstí má věda odpověď i na tohle.

Pro spoustu lidí může být objetí malou noční můrou? Co když toho druhého obejmete na příliš dlouhou dobu? Nebude mu to tak nepříjemné?

Studie o objímání

V periodiku Acta Psychologica vyšly výsledky studie, která se zaobírala jednou možná prostou, ale nesmírně důležitou věcí – objímáním. Do první části studie bylo zapojeno 45 univerzitních studentek, kterým byly zavázané oči a poté je objala jedna z výzkumnic. Jejím úkolem bylo objímání studentek po dobu 1, 5 a 10 sekund, přičemž střídala různé druhy objetí a sledovala reakce.

Ukázalo se, že nejkratší objetí bylo nejméně příjemné, zatímco 5 až 10 vteřin trvající kontakt byl přijat pozitivně. Samotný způsob objímání nemá žádný vliv na potěšení z objetí. Protože laboratorní podmínky mohly lehce zkreslovat výsledky, neboť studentky byly objímány šestkrát, takže si už mohly „zvyknout“, vznikla i druhá část studie.

V té výzkumníci požádali 100 párů univerzitních studentů, aby se objali. Nic víc jim k tomu neřekli. Výsledkem je, že časový interval mezi 5 a 10 vteřinami je pořád nejlepší. A nejčastějším způsobem objetí je takzvané křížové. Tedy jedna ruka přes ruku objímaného a druhá pod jeho další ruku. Klidně si zkuste sami, jestli má věda pravdu…

Zdroje informací:
Iflscience.com: How To Give The Best Hug, According To Science


Nejčtenější články