Close search

Pražské orgie, film plný intimností, výstředního humoru a dekadence. Takhle normalizaci neznáte

Bioscop Zdroj: Bioscop

Velmi očekávaný film vzbuzující diskuzi a zvědavost, už jen pro samotný název, dnes vstupuje do českých kin. Divoké večírky uprostřed komunistické totality, normalizace a zapeklitý dvoudenní příběh, který vás svým dějem pohltí a na žádnou chvíli nepustí. To a mnohem více jsou Pražské orgie pod taktovkou Ireny Pavláskové.

Knižní předloha z černé listiny

Philip Miloton Rotho patří k nejúspěšnějším americkým spisovatelům 20. století, jehož díla byla uznávaná jak širokou veřejností, tak i kritiky po celém světě. V knize Pražské orgie si spisovatel vytváří své alter ego, postavu Nathana Zuckermena. Ten přijíždí do Prahy, aby zachránil a odvezl rukopis zakázané knihy. Seznamuje se s Olgou, nezkrotnou, temperamentní a velice zajímavou osobností, která jej zasvětí do života plného barev, sexu a orgií. O takovém životě nemá běžný pražský smrtelník ani ponětí. Je až překvapující, jakým způsobem byl schopen se vžít do mentality lidí, kteří byli držení v minulém režimu a hledali cestu, jak se svobodně projevit.

Jak získat práva k filmovému zpracování?

Není divu, že kniha Pražské orgie byla československou komunistickou stranou v naší republice zakázaná. Tato ani žádná jiná kniha od Phillipa Rotha nebyla v bývalém Československu k mání. Samotná režisérka filmu Irena Pavlásková si knižní předlohu poprvé přečetla až po revoluci, na doporučení své maminky.

Nápad na převedení knihy na filmové plátno Irena dostala v roce 2012. Neváhala a kontaktovala samotného spisovatele, který ji k jejímu překvapení pozval k sobě domů do Connecticutu na návštěvu. Po přátelském setkání získává práva ke zfilmování knihy. Stačilo přijmout pozvání na čaj.

Auteticky = anglicky

Ač se na první pohled může zdát, že film se bude točit především kolem intimních scén, není tomu tak. Příběh nabízí nečekanou dávku dekadence, spletité příběhy a napětí, přičemž ani samotný divák neví, které postavě může věřit.

Film je natočen v angličtině především z důvodu zachování autenticity, kdy cizinec přijíždí do Prahy a komunikuje výhradně v anglickém jazyce. Ovšem tato skutečnost a hvězdné obsazení z Čech i ze zahraničí zvyšuje šanci, že film uspěje i u zahraničních diváků, kteří budou mít možnost nahlédnout do období normalizace skrze autobiografický příběh spisovatele.

CO (NE)ČEKAT OD FILMU PRAŽSKÉ ORGIE? PODÍVEJTE SE DO FOTOGALERIE:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu