Close search

Dítě po rozvodu: Jednou ze strategií je nechat mu volný přístup k oběma rodičům

Unsplash Zdroj: Unsplash

Je spousta způsobů, jak přistupovat k dětem po rozvodu. Magazín Psychology Today rozebírá jeden z těch volnějších, kdy si dítě může samo vybrat, se kterým rodičem bude trávit víc času.

Když se rodiče po rozvodu domluví na střídavé péči, mají děti v životě pevný řád a rozvrh, podle kterého vědí, co je čeká a kdy budou s mámou a kdy s tátou. Jak to ale probíhá, když se rodiče domluví na tom, že si dítě bude tento čas řídit samo?

Jak přistupovat k dítěti po rozvodu

Magazín Psychology Today vychází z domluvy, kterou po rozvodu uzavřeli americký sportovec Tom Brady a brazilská modelka Gisele Bündchen. Ti totiž nechali svým dětem Benjaminovi (12) a Vivian (9) otevřený přístup k rodičům, což znamená, že je můžou navštěvovat kdykoliv. Je to správný přístup?

Lisa Zelderman píše pro Psychology Today, že podrobné rodičovské plány mohou být užitečné z mnoha důvodů. Nejenže omezují neshody a konflikty mezi rodiči ohledně toho, kdo dostane děti na určité dny v týdnu, na víkendy a prázdniny, ale také dětem poskytují přehled a stabilitu. Navíc se tím eliminuje pocit viny, který mohou děti mít, když mají za úkol vybrat si, se kterým rodičem budou trávit čas.

Myšlenka dát dětem naprostou svobodu, aby si určovaly svůj vlastní rozvrh, i když je dobře míněná, může nevědomky vytvářet konflikty a bránit všem v rozvoji rutiny, kde děti mohou trávit smysluplný čas s každým z rodičů,“ uvádí Zelderman, která se věnuje rodinnému právu.

A dodává, že podle odborníků na duševní zdraví je struktura pro děti velmi důležitá, zvláště když procházejí tak významnou změnou, jako je rozvod rodičů. Kromě toho bude pro kteréhokoli z rodičů obtížné udržet rovnováhu mezi pracovním a rodinným životem. Navíc se může stát, že jeden z rodičů ovlivní dítě, aby s ním zůstalo, když mu poskytne třeba víc dárků nebo času stráveného na telefonu. Ale kdo ví, možná to u Toma a Gisele dopadne tak, jak to plánovali, když i po rozvodu mají děti na prvním místě...

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Is Giving Children the Freedom to Choose a Good Idea?
People.com: Tom Brady and Gisele Bündchen's Kids Will Have 'Full Access' to Both Parents After Divorce: Source

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu