Close search

Digitální detox: Tipy, jak ho konečně provést tak, aby fungoval

unsplash Zdroj: unsplash

Ruku na srdce. Doba se mění. Není lepší a není ani horší. Každá etuda má své plusy a mínusy. V digitální době se ovšem dostáváme do určitého paradoxu – vymysleli jsme si zařízení, která nám tak ulehčují život, že nám zároveň berou mnoho času. Proč nám ten těžce vybudovaný technologický pokrok neumožní mít více času? Proč jsme si vytvořili závislost na sledování obrazovky? Upřímně – kdo z nás si umí život bez třetí ruky v podobě svého mobilního zařízení představit?

Zkusme digitálním technologiím navrátit jejich smysl a omezit čas sledováním obrazovky. Díky tomuto detoxu vám nezmizí celulitida a ani se vám nezlepší pleť, ovšem vaše mysl vám určitě časem poděkuje.

Bojujte technologiemi proti technologiím

Hasit oheň ohněm? V tomto případě je to možné. Nainstalujte si aplikaci, která vás bude kontrolovat. Zkuste například aplikaci Checky, která vám spočítá, kolikrát za den odemknete telefon. Pokud chcete být za svou neaktivitu i oceněni, vyzkoušejte aplikaci Forest. Tato jednoduchá appka vysadí virtuální strom za vámi nastavený časový interval, kdy se svého telefonu nedotknete.

Není náhoda, že všechny tyto aplikace vám poskytnou důkladnou analýzu ve formě grafů a čísel. Jedna věc je mít mobilní pořád v ruce a druhá je vidět skutečné minuty, které se za tím skrývají.

Režim letadla? Ano!

Legenda praví, že režim letadla může být aktivován i v případě, že v letadle nesedíte. Využijte jej! Poslech hudby, audio knih nebo podcastů rozhodně není v rozporu s digitálním detoxem. Není nutné, aby vaši pozornost vyrušovaly notifikace z Messengeru ani otravné newslettery, které s největší pravděpodobností stejně neotevřete. A dokonce se obejdete bez vědomí, že vám kamarád poslal srdíčko na Instagramu. Vymezte si hodinku denně a užívejte si offline světa.

Najděte si alternativu

Svrbí vás ruka pokaždé, když sedáte do MHD a bezmyšlenkovitě klikáte na aplikaci své oblíbené sociální sítě? Popřemýšlejte dopředu a vymyslete si alternativní činnost, která vám čas strávený na cestě zpříjemní. Variant je opravdu mnoho – přečtěte si knihu, kterou tak dlouho odkládáte, zkuste se naučit skládat Rubikovu kostku anebo se naučte háčkovat.

Nejefektivnější a zároveň nejprostší návod je jednoduchý. Zvedněte oči a dívejte se po okolí. Budete překvapeni, kolik nového uvidíte, a jakých detailů si váš mozek nikdy nevšiml.

Krok zpět

Večer si nastavíme budík, ráno zázračná krabička zazvoní. Už máme telefon v ruce, tak proč neprozkoumat, zdali nám něco během noci neuteklo? Zprávy a sociální sítě jsou našimi věrnými společníky, které nás ani na chvíli nenechají o samotě. V průběhu dne zjišťujeme čas na telefonu a zase se opakuje obdobný scénář. Zkuste telefon nechat telefonem. Vraťte se o zpátky v čase, vytáhněte starý budík a pořiďte si hodinky, ze kterých budete mít radost a rádi je budete nosit. Vyhnete se příležitosti sáhnout po telefonu a strávit na něm zbytečných pět minut.

Řekněte o svém plánu ostatním

Není na škodu mít i kontrolu zvenčí. Podělte se o svůj plán se svou rodinou, s kamarády a spolupracovníky. Přece jen se nechcete vystavit riziku, že vás někdo uvidí s telefonem v ruce, jak si vesele skrolujete (zase) Instagramem. Okolí by vás v nejhorším případě mohlo považovat za slabocha, který nedodržuje své slovo,  v tom lepším vás jen s úsměvem upozorní na to, že si opět dopřáváte digitální konzumaci nepotřebného obsahu.

Tipů a triků, jak se oprostit od závislosti na svém mobilním zařízení nebo PC je mnoho.

Další nápady, které vám pomohou od digitální závislosti NAJDETE VE FOTOGALERII:

Nejčtenější články