Close search

Děti a slovní zásoba: Podle nové studie platí, že čím větší, tím víc jim pomáhá uspět

Unsplash Zdroj: Unsplash

Magazín Psychology Today píše, že když děti znají víc slov, snadněji se socializují. Důležité je tedy konverzovat již s malými dětmi. Nejen že jim to pomůže naučit se nová slova, ale také si budují takzvanou strategii pozornosti.

V srpnu 2022 vyšla v periodiku Early Education and Development studie, podle které předškolní děti s větší slovní zásobou a lepší schopností potlačit počáteční reakci, což znamená, že raději zvednou ruku, než křičí, byly v lepším kontaktu s učiteli a vrstevníky.

Slovní zásoba dětí

Rebecca Rolland píše pro Psychology Today, že děti, které znají více slov a umí se lépe vyjadřovat, mají tendenci lépe uspokojovat své potřeby. Díky tomu se cítí lépe ve společnosti a umožňuje to i ostatním, aby se s nimi cítili lépe. Jsou také schopné věnovat pozornost svému okolí, protože slova jim dávají víc smysl.

Naproti tomu děti, které nejsou schopné dávat pozor a/nebo nemají tak silnou slovní zásobu, mají tendenci více bojovat, aby dostaly to, co chtějí a potřebují. Když jsou frustrované, mohou se chovat nevhodně. A kvůli tomu je pak učitelé mohou trestat a spolužáci se jim budou vyhýbat.

Brzy se také vytvoří nálepky jako „pozorné dítě“ a „potížista“, které mohou mít dlouhodobé následky. Pokud má třeba dítě pocit, že je „potížista“, je pravděpodobnější, že se tak bude chovat. A pak už s ním tak bude zacházeno. Zkrátka stojí za to zvážit konverzaci, která může dětem pomoci vybudovat si slovní zásobu a dávat pozor. Pomáhá třeba začít s otevřenými otázkami „proč“ a „jak“, což dětem umožní naučit se víc slov a vytvořit složitější věty.

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Why Knowing More Words Helps Kids Succeed
Tandfonline.com: Preschoolers’ Vocabulary Skills And Inhibitory Control: The Role Of Classroom Engagement

Nejčtenější články