Close search

Cvičení a líčení: Podle nové studie je lepší jít do fitka bez make-upu

Freepik Zdroj: Freepik

Nošení make-upu při cvičení zvyšuje vlhkost a pružnost pokožky, ale může blokovat póry a ovlivnit regulaci mazu. Podle studie publikované v Journal of Cosmetic Dermatology to naznačuje, že odlíčení před fyzickou aktivitou je důležité pro optimální zdraví pokožky.

Do fitka chodíme hlavně kvůli sobě, svému zdraví a abychom zkrátka vypadali dobře. To zahrnuje také stylové oblečení na cvičení a v případě dam i make-up. Podle vědců ale líčení do fitka možná nepatří.

Make-up a fyzická aktivita

Nová studie publikovaná v Journal of Cosmetic Dermatology zkoumá, jak používání kosmetiky během aerobního cvičení ovlivňuje pokožku a póry. Vědci do ní zapojili 43 zdravých vysokoškoláků (20 mužů a 23 žen), kterým aplikovali podkladový krém na polovinu obličeje ve dvou různých oblastech (čelo a horní část tváře). Druhá polovina obličeje sloužila jako kontrola.

Vlhkost se po cvičení zvýšila jak v zóně bez make-upu, tak v oblasti make-upu. Došlo však k většímu nárůstu vlhkosti v zónách make-upu, což může být důsledek toho, že zabraňuje odpařování vlhkosti z pokožky. Pružnost pokožky se po cvičení zvýšila, ale ve větší míře v zónách s make-upem než v zónách bez make-upu.

Velikost pórů se po cvičení zvětšila u pleti bez make-upu, ale ne moc výrazně u pleti s make-upem. To znamená, že nošení make-upu může blokovat póry. Hladiny mazu se zvýšily v oblastech bez make-upu a snížily se v zónách make-upu. Vědci proto dodávají, že pro zdraví pokožky je nejlepší cvičit s odstraněným make-upem.

Zdroje informací:
Scitechdaily.com: New Research Reveals Why You Shouldn’t Wear Makeup While Exercising
Onlinelibrary.wiley.com: Influence of cosmetic foundation cream on skin condition during treadmill exercise

Nejčtenější články