Close search

Covid a sex: Co dnes říká věda na pandemii v ložnici?

Freepik Zdroj: Freepik

Lze se koronavirem nakazit i v průběhu postelových hrátek? Jak u kterých. A byť se nyní všechno vrací do normálu, určitá míra rizika je zde pořád.

Virus covid-19 se od loňského jara stal předmětem nesčetného množství studií a každým dnem víme víc o jeho chování, přenosu a mutacích. Web Aarp.org, který se věnuje životu lidí nad 50 let, si nedávno položil provokativní otázku – je možné dostat covid při sexu?

Covid v ložnici?

Odpověď na to, jestli lze dostat covid v průběhu postelových hrátek, není jednoznačná. Podle imunologů a zdravotnických odborníků samotná intimita a pohlavní styk nemusí nutně přenášet virus, ale téměř vše ostatní v sexu zvyšuje šance na onemocnění.

Aarp.org cituje specialistu na infekční nemoci Williama Schaffnera, podle kterého tělesné tekutiny vyměňované při pohlavním styku nejsou tím, co může přenášet covid z pozitivního partnera na negativního.

Jenže, jak už to v životě chodí, je tady jedno velké ALE. K důvěrnému kontaktu patří také těsná blízkost, líbání a zrychlené hluboké dýchání​, co jsou věci, které už zvyšují riziko. „Na přenosu není nic sexuálního," říká William Schaffner. „Spíše než o samotnou funkci pohlavních orgánů jde o intimní část sexuality."

Covid a sex

Ačkoli byl koronavirus detekován v spermatu lidí, kteří covid mají, nebo jej překonali, zatím neexistují důkazy, že by mohl být přenášen i tímto způsobem. A jak tedy? Když se loni v New Yorku objevila pandemická doporučení zaměřená i na intimní styk, bylo mezi nimi vedle omezení počtu sexuálních partnerů i to, že bychom se měli vyhnout líbání a sex provozovat s rouškou nebo respirátorem na obličeji. I web Hiv-prevence.cz, který se věnuje prevenci a životu s AIDS, uvádí, že z pohledu rizika přenosu infekce covid-19 je paradoxně rizikovější líbání než ostatní sexuální aktivity.

William F. Marshall z prestižní americké kliniky Mayo rozšiřuje oblasti rizika informací, že lidé, kteří mají covid-19, mohou na pokožku a osobní věci, tím jsou myšleny i sexuální hračky, přenést virus v kapičkách ze svých dýchacích cest. Jejich sexuální partner by se mohl nakazit, když se dotkne těchto povrchů a poté se svých úst, nosu nebo očí. A jako další způsob přenosu zmiňuje kontakt s výkaly. V případě, že se chystáte třeba na anální sex, je obezřetnost na místě víc než kdykoliv předtím.

A pokud jde o nejbezpečnější sexuální praktiku, tou pořád zůstává masturbace. Jen nezapomeňte umýt si ruce a případné pomůcky před i po aktu.

Zdroje informací:
Aarp.org: Can Coronavirus Spread Through Sex? No — and Yes, Experts Say
Hiv-prevence.cz: Jak mít sex v době koronaviru? Nejrizikovější je zřejmě líbání
Mayoclinic.org: Sex and coronavirus: Can you get COVID-19 from sexual activity?

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu