Close search

Co zabilo Ludwiga van Beethovena: Podle nového výzkumu to byla kombinace alkoholu a hepatitidy B

Wikimedia Commons/Karl Joseph Stieler, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/Karl Joseph Stieler, Public domain

Jméno Ludwig van Beethoven patrně znají i hudební analfabeti. Přestože již v mládí začal ztrácet sluch, jeho nadání to nijak neovlivnilo. A dokonce mu touha psát hudbu zabránila spáchat sebevraždu kvůli chatrnému zdraví. Neméně zajímavé jsou také okolnosti jeho smrti. Nové světlo na ně vrhá nedávný výzkum.

V prosinci 1826 trpěl Ludwig van Beethoven dýchacími potížemi a otoky končetin. Také měl žloutenku a horečku. Zemřel 26. března 1827 ve věku 56 let. Dle legendy otevřel oči, zvedl pravou ruku a několik sekund hleděl vzhůru, s pěstí zaťatou. Pak mu přestalo bít srdce...

Jak doopravdy zemřel Beethoven

U smrtelného lože slavného skladatele se vystřídaly desítky lidí a někteří z nich si na památku odnesli část jeho kadeří. Díky tomu se vlastně po téměř 200 letech povedlo zjistit skutečnou příčinu Beethovenova skonu. Už jeho pitva ukázala poškození jater kvůli neřízenému pití vína. ​Byl pověstný tím, že jen u oběda vypil celou láhev.

V periodiku Current Biology nedávno vyšla studie popisující analýzu DNA z osmi pramenů skladatelových vlasů a ta potvrdila zvýšené riziko jater, ale přidala k tomu infekci hepatitidou B. "Byla to nějaká kombinace těchto faktorů, včetně jeho konzumace alkoholu, co zabilo Beethovena," říká Tristan Begg z Cambridgeské univerzity pro britský list The Sun.

Nepovedlo se ale zjistit příčinu ztráty sluchu nebo dlouhodobých bolestí žaludku. Má se ale za to, že hepatitidou B se nakazil od své matky při porodu. Zajímavé je, že se po jeho smrti našel dokument z roku 1802, v němž napsal, že je „beznadějně postižen“ progresivní ztrátou sluchu. A prohlásil, že pouze ctnost a jeho umění mu bránily ve spáchání sebevraždy. Prý nemůže opustit svět, protože ještě nevytvořil všechna díla, která měl nutkání složit...

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Ludwig van Beethoven
Cell.com: Genomic analyses of hair from Ludwig van Beethoven
Thesun.co.uk: COMB OVER, BEETHOVEN Real reason Beethoven died revealed after analysis of composer’s hair

Nejčtenější články