Close search

Co vypovídá barva moči o vašem zdravotním stavu

pixabay Zdroj: pixabay

Málokdo se zamýšlí nad tím, jakou barvu má jeho moč. Nejen barva, alei vůně a konzistence moči o zdravotním stavu člověka může hodně vypovědět. Její barva se mění podle toho, co zrovna konzumujete, pokud jste ale v poslední době nekonzumovali nic z toho, co uvedeme u jednotlivých barev, může to značit nějaký zdravotní problém.

Z čeho se moč skládá

Moč je tvořena z 95% vodou a zbytek je konzistence prvků, která zahrnuje močovinu, chlorid, sodík, draslík, kreatinin a další rozpustné ionty,  anorganické a organické látky.

Nejběžnější barvou moči je žlutá, což způsobuje přítomnost urobilínu, což je biochemický odpadní produkt vytvořený z narušených starých červených krvinek.

Jaké barvy tedy moč může mít a co jaká barva signalizuje:

1. Průzračná barva

Nemá žádnou barvu, vypadá jako voda. To může naznačovat převodnění organismu. Převodnění není až tak nebezpečné jako dehydratace, ale nadměrné množství vody může rozředit esenciální soli, jako jsou elektrolyty, které vytvářejí chemickou nerovnováhu v krvi.

2. Světle žlutá barva 

Má světle slámovou barvu. Vypovídá to o dobré hydrataci. Tahle barva je ukázková, takže se ji snažte udržet.

3. Zakalená barva 

Vypadá jako nečisté Martini. Jestli má vaše moč barvu připomínající špinavé Martini, může to značit infekci močového měchýře. Zákal pochází z hlenu, tkání a bílkovin, které jsou poškozené a splývají.

4. Mírně žlutá barva

Pokud vaše moč vypadá jako žlutá limonáda, měli byste více pít, protože můžete být dehydratovaní.

5. Tmavě žlutá barva

Pokud vaše moc vypadá jako jablečný džus, ale zrovna jste ho nepili, kromě nedostatku vody to může naznačovat i intenzivní využívání vitamínu skupiny B. Zkuste tedy tyto vitamíny zařadit do jídelníčku.

6. Oranžová barva

Pokud máte oranžovou moč, jste pravděpodobně už vážně dehydratovaní. Pijte proto vodu co nejčastěji. Oranžová barva moči může naznačovat i přítomnost bilirubinu, což je žlutě zbarvený vedlejší produkt přirozeného rozpadu starých červených krvinek.

Může to být ale způsobeno i žlučníkovým kamenem, který ucpává žlučovody, vypouštějící bilirubin nebo také onemocnění jater.

7. Růžová barva

Pokud jste nejedli větší množství červené řepy, může to být způsobeno přítomností krve v moči, i jedna kapka ji dokáže zbarvit do růžova. Pokud tedy pozorujete růžovou moč, dojděte si k lékaři, může to být infekce v močovém měchýři nebo i vážnější problém.

8. Tmavě růžová

To signalizuje už větší množství krve v moči a může to znamenat infekci nebo i rakovinu močového měchýře. Na vině mohou být i ledvinové kameny nebo méně běžné močové kameny.

9. Hnědá barva

Kávový vzhled moči může být  vyvolán onemocněním jater a ledvin, nebo příliš těžkým cvičebním programem. Svaly využívají červené barvivo myoglobin, které váže kyslík a mění jej na energii. Rozhodně vyhledejte lékaře, aby vám vyšetřil hladinu myoglobinu v moči. Příliš vysoká hladina myoglobinu může vést až k selhání ledvin.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu