Close search

Co si lidé pamatují lépe? První sex nebo první polibek?

www.pixabay.com Zdroj: www.pixabay.com

Vzpomínáte někdy na svou první velkou lásku? Lidé si většinou pamatují svou první pořádnou pusu stejně jako první pohlavní styk, ale u čeho si vybaví i pocity, vůně a přesnou atmosféru daného okamžiku? Tímto tématem se zabývala vědkyně Sheril Kirchenbaumová z Texasu. Jakých výsledků docílila? Jste na tom stejně?

Ve své knize nazvané Věda o líbání Kirshenbaumová uvádí, že člověk si zpravidla pamatuje každičký detail, který předcházel prvnímu polibku v životě narozdíl od pohlavního styku. Ten si sice pamatuje, ale vzpomínky na něj má více v mlze. Lépe si vybaví i člověka, se kterým k prvnímu vášnivému polibku došlo, dokáže jej popsat do větších podrobnosti narozdíl od svého prvního milostného partnera.

Sheril během svého experimentu měřila magnetický proud v mozku mužů a žen, zatímco jim ukazovala různé fotografie líbajících se lidí a ptala se na jejich vzpomínky a pocity. Díky tomu zjistila například i to, že polibek znamená víc pro ženy než pro muže.

Ženy bývají vesměs ze svých prvních líbacích pokusů zklamanější. Vzpomínky na premiérový polibek od muže mají mnohem přesnější než opačné pohlaví. Přitom však zjišťují, že to nebyl tak silný zážitek, jak si představovaly ve svých dívčích snech.

Muži si naopak při vzpomínkách na své první líbání vybavují více vášnivé pocity. Podle vědkyně je to nejspíš tím, že polibek jako takový je muži brán jako jakási první meta před dalšími milostnými zážitky. Proto už jen vzpomínka na něj vyvolává u mužské populace bouři emocí.

Dopadli byste ve výzkumu stejně jako většina testovaných lidí? Nebo už jste vzpomínky na první líbání z hlavy zcela vymazali?

 

Nejčtenější články