Close search

Co se děje s lidským tělem pár okamžiků před smrtí a po smrti

pixabay Zdroj: pixabay

Smrt není něco, o čem by se lidé neměli bavit. Je to přirozená součást života a ti, kdo ji nepřijímají nebo se jí bojí, dostávají sami sebe do nepříjemných úzkostí. Přemýšleli jste někdy, co se děje s lidským tělem těsně před smrtí a co se děje několik hodin i dnů po smrti?

Kniha "O smrti a znovuzrození"

Ole Nydahl je dánský spisovatel a tibetský duchovní učitel buddhismu linie Karma-kagjü.

Je autorem knihy „O smrti a znovuzrození,“ která přináší pohled tibetského buddhismu na proces umírání a vysvětluje, co se děje po smrti, kdy mysl zpracovává všechny prožité dojmy, na základě kterých se opět rodí do lidské nebo jiné formy existence.

Pár minut před smrtí

To, co se děje pár minut před smrtí je celkem jednoduché. Nejdříve ztrácíme kontrolu nad vším pevným v našem těle, sotva se můžeme pohnout. Potom ztrácíme kontrolu nad tělesnými tekutinami. Tečou nám sliny a teče nám z nosu a cítíme se vyprahlí.

Nato ztrácíme kontrolu nad tělesným teplem, tzn., že tělo chladne od periferií směrem k hlavě, k hrudníku a k srdci. Poté přestáváme mít kontrolu nad dýcháním - buď pomalu ustává, nebo se tělo snaží udržet při životě a při vědomí. Potom přichází okamžik, kdy třikrát za sebou zhluboka vydechneme. Po třetím výdechu se už nenadechneme a jsme prohlášeni za mrtvé.

Okamžiky po smrti

Když zemřeme, následuje asi 15 minutové období, během kterého začne středem našeho těla klesat bílé světlo do centra na úroveň srdce. Během toho lidé vnímají zvuk jako bychom slyšeli vyslovovat velice pomalu slovo HANG. V tu chvíli prožíváme události z právě uplynulého života.

Vybavují se nám různé vzpomínky na lidi, které jsme znali. U toho vidíme velice jasné a příjemné světlo, které připomíná krásný měsíční svit. Postupně se tak v srdci usazuje vědomí z naší hlavy.

Patnáct minut po smrti začne z dolního centra stoupat červená energie, která pochází z vajíčka matky. Tehdy se mění 40 druhů touhy (které Tibeťané rozpoznali) v obrovskou radost. Stoupá středem našeho těla a my vnímáme velmi příjemný zvuk Á. Asi půl hodiny po smrti se tyto dvě energie potkají na úrovni srdce. Spolu se 7 základními pocity nevědomosti, které tam byly odjakživa.

Přichází osvícení

Nejprve jsme zcela bdělí, ale nevnímáme nic konkrétního, pouze samotné vědomí, jako nyní. Vědomí, které nevytváří myšlenky, ani nic jiného. Poté se v jediném okamžiku s obrovskou silou probudí naše schopnosti a všechny dobré vlastnosti.

Vše, co v sobě máme, všechny naše sny, dovednosti, zkušenosti, radosti, zkrátka všechno. Ve skutečnosti je to okamžik osvícení. Pokud jsme během života meditovali, jednali přímo a upřímně, pak máme možnost tento stav udržet. Dokáže to však jen hrstka silných a upřímných lidí. Když se nám nepovede tento stav udržet, ztratíme vědomí.

Vyrovnání se se smrtí

Deset dní po smrti musíme čelit faktu, že jsme mrtví. Znovu procházíme dveřmi, aniž bychom je otevřeli. Znovu si před zrcadlem uvědomujeme, že v něm nevidíme svůj obraz. Můžeme dát ruku do vařící vody, aniž bychom cítili bolest.

Když jdeme po písku, nezanecháváme stopy. Tehdy si uvědomíme, že jsme opravdu mrtví. Nejpozději po 49 dnech však máme novou existenci.

 

Nejčtenější články