Close search

Co je to strach, kdy nás pohlcuje a jak se mu postavit?

pixabay Zdroj: pixabay

Strach je zkušený podvodník, který se projevuje nejrůznějšími způsoby, obsesí, zmateností, či ztrátou ovládání. Strach může spustit cokoliv - ideje, náboženské přesvědčení, vzpomínky, chutě, pachy, dokonce i nevědomé myšlenky. Kdy nás ovládá a jak se strachu postavit?

Kdy nás strach ovládá

Můžete například přijít na poradu v nejlepší náladě a najednou se nakazíte pocitem strachu od ostatních. Vaše dobrá nálada je ta tam a propadáte pesimismu a nervozitě. Existují i i jiné způsoby, jimiž se nás strach zmocňuje. Může vás ohrožovat jiný člověk, ať vědomě či nevědomky. Třeba máte pocit, že vás nějaká osoba vnímá negativně a na onu antipatii zareagujete strachem. Někdy vás zasáhnou různé chmurné informace. Slyšíte třeba, že vaše pracovní místo je ohroženo, že někdo, koho máte rádi, onemocněl, nebo že váš partner flirtuje s jinou. Každá z těchto špatných zpráv, pokud jí přikládáte víru, může vyvolat záchvat strachu.

Nepodléhejte strachu hned

Uvědomte si, že pokud neuvěříte informaci nebo osobě, která vám ji sděluje, strach se nedostaví. Není to tedy ta zpráva, kterou se dozvídáte, ale způsob, jímž na ni zareagujete. Právě strach, který pocítíte, vás znehybní.

Někteří lidé nám sdělují negativní zprávy prostě proto, aby nás mohli prostřednictvím strachu ovládat. Jestliže jste ve spárech strachu, necháte se snadno ovládat, je možné vámi manipulovat, nejste pány své mysli nebo ducha. Strach se živí tím, že v něj věříte. Potřebuje, abyste uvěřili historkám, idejím, vírám, katastrofickým scénářům, halucinacím a narážkám, které vám jsou předkládány.

Zastavte se

Kdykoliv je nějaká informace zatížena strachem, okamžitě jí odmítněte. I když si myslíte, že by mohla být pravdivá, odmítněte ji, protože ocitnete-li se v sevření strachu, nemáte možnost plně využívat všechny své schopnosti. Počkejte, až strach odezní a pak teprve rozhodněte, zda je zpráva pravdivá. Tím, že zprávu nepřijmete, strach ustoupí a budete schopni jasněji přemýšlet. Na to, abyste se přesvědčili, jestli je zpráva pravdivá, budete mít času dost. (většinou se ukáže, že není.)

Představte si strach jako trapiče

Podívejte se na sebe, jak před ním utíkáte. Teď na chvíli přestaňte prchat a obraťte se. Nic jiného v tuhle chvíli dělat nemusíte. Strach čerpá svojí sílu z vašeho útěku, z vašeho strachu a úzkosti. Jenom tím, že přestanete utíkat, zarazíte strach v rozletu a vezmete mu vítr z plachet.

Podívejte se, odkud strach vyrůstá

A rozhodněte se, že nejste ochotni uprchnout před strachem, který pociťujete. Dejte mu na srozuměnou, že odmítáte dát se na útěk. Co se stane se strachem, když se mu postavíte a podíváte se mu do očí? Znervózní a dá se na ústup. Bude mu jasné, že jste odhalili, že je ve skutečnosti slaboch. Takto si strach představte vždy, když vás bude chtít pohltit. Cvičením se naučíte, jak znovu získat svoji moc a odhalit své skutečné jádro, na který je strach krátký.

 

Nejčtenější články