Close search

Co dělá muže doopravdy atraktivním? Podle vědců je to jedna věc, kterou umí James Bond

Wikimedia Commons/Nationaal Archief/Rob Mieremet, CC BY-SA 3.0 NL Zdroj: Wikimedia Commons/Nationaal Archief/Rob Mieremet, CC BY-SA 3.0 NL

Vypracovaná figura, příjemný úsměv nebo bezvadný šatník? Podle studie, která nedávno vyšla v periodiku The Journal of the Acoustical Society of America, dělá muže přitažlivým něco jiného.

Bez ohledu na to, kolik úsilí muži věnují svému zevnějšku nebo postupu na kariérním žebříčku, existuje jeden faktor přitažlivosti, který je trochu přehlížený. I přesto, že může mít obrovský vliv na úspěch u opačného pohlaví.

Tajemství mužské atraktivity

Studie s názvem Zkoumání vokální přitažlivosti prostřednictvím artikulačního pracovního prostoru byla nedávno publikována v časopise The Journal of the Acoustical Society of America. Dvaačtyřicet účastníků, mužů a žen, nahrálo sérii hlasových cvičení, která byla poté přehrána další skupině. Mužům se pouštěly nahrávky žen a ženám zase naopak. Poté všichni tyto záznamy ohodnotili podle toho, jak atraktivní se jim zdály jednotlivé hlasy.

Výsledek je možná trochu překvapující. Ukázalo se totiž, že muži, kteří více mumlali, tedy jim bylo méně rozumět, byli pro ženy atraktivnější. Takový hlasový projev je totiž považován za mužnější. A naopak, muži, kteří artikulovali lépe, byli vnímáni jako méně sexuálně atraktivní. Podle vědců to je zřejmě proto, že jasná řeč může být spojena s ženskostí.

Jako James Bond

Nejprve jsem si myslela, že to v žádném případě není možné. Dávám přednost mužům, kteří umí mluvit a artikulovat. Ale pak jsem si vzpomněla na jednoho z nejúspěšnějších mužů, které jsem znala... a on mumlal,“ říká expertka na vztahy Samantha Jayne pro Dmarge.com.

Podle ní jsou mumlající muži díky evolučnímu vývoji přitažlivější, protože mumlání je považováno za výrazně mužné, zatímco u žen je tomu naopak.

Když o tom tak přemýšlíte, při mumlání musíte snížit hlas a nižší hlas je považován za sexy a spojený s vysokou hladinou testosteronu. Třeba James Bond mumlal. Jak říká: „Bond, James Bond“, tak vlastně mumlá. Kdyby to měl říkat jasným hlasem, který zní, jako by za sebou měl lekce výslovnosti, bylo by to divné...“ dodává Samantha Jayne.

Zdroje informací:
Asa.scitation.org: Examining vocal attractiveness through articulatory working space
Dmarge.com: New Study Finds Bizarre Trait That Makes You More Attractive

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu