Close search

Co čte Bill Gates: Pět zásadních knih roku 2020 o cystické fibróze, rasismu a válce s Hitlerem

Flickr.com/Chrography, CC BY-SA Zdroj: Flickr.com/Chrography, CC BY-SA

Letošní rok byl mimořádně pestrý, proto i výběr titulů, které doporučuje miliardář a filantrop Bill Gates, je hodně široký. V českém překladu zatím ale vyšel jen jeden z nich.

Tradiční knižní výběr zveřejnil na vlastním webu GatesNotes, kde se s miliony čtenářů dělí o své postřehy a nápady. Letos namíchal těžší témata s těmi lehčími a optimističtějšími, aby nám změna tempa pomohla ukončit rok v dobré náladě.

Co dělají ti nejlepší?

V těžkých dobách - a není pochyb o tom, že se rok 2020 kvalifikuje jako těžké období – se ti z nás, kteří rádi čtou, obracejí ke všem druhům knih," píše Gates. Pojďme si proto představit tituly, které ho tento rok nejvíc zaujaly, byť nemusí být nutně nové.

Titul Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World od Davida Epsteina, kterému u nás vyšla slavná kniha Sportovní gen, se zatím dočkal jenom slovenského překladu. Autor v něm zkoumá lidi považované za nejúspěšnější ve svém oboru a jeho záběr jde od Charlese Darwina až po Rogera Federera. U hledání nějakého společného rysu dochází k zajímavému zjištění – většinou mají různé zájmy a nesoustředí se jenom na jednu věc. Gates dodává, že Microsoft vděčí za některé úspěchy tomu, že vedle skvělých programátorů najal také lidi, kteří se vyznali nejen ve svém oboru, ale jejich znalosti a zkušenosti přesahovaly i do dalších oblastí. Přílišná specializace v jednom oboru nedělá člověka natolik efektivním, jako když se věnuje více věcem. Větší záběr je pak přínosem nejen pro daného jedince, ale také pro společnost.

Jedním z nejúspěšnějších lidí 20. století byl nepochybně Winston Churchill a Gates do výběru zařadil knihu, která je prý mistrovským popisem jeho prvního roku ve funkci britského premiéra. Erik Larson je u nás známý díky titulům Ďábel v Bílém městě nebo V zahradě bestií. V knize The Splendid and the Vile: A Saga of Churchill, Family, and Defiance during the Blitz dokázal ze skutečného příběhu války s nelítostným Hitlerem vykřesat intenzivní čtení. Gates uvádí, že byť situace v letech 1940-41 byla mnohem závažnější než dnes, úzkost a strach Angličanů, které každou noc ohrožovaly německé nálety, nám může být v době pandemie covid-19 trochu povědomá.

To dobré i to špatné

Knížka Breath From Salt: A Deadly Genetic Disease, a New Era in Science, and the Patients and Families Who Changed Medicine Forever od Bijala P. Trivediho ještě nevyšla česky, byť se věnuje cystické fibróze, která už u nás nepředstavuje neznámou věc. Sám Gates na podporu léčení tohoto onemocnění vynaložil desítky milionů dolarů a text mapující příběhy lidí, kteří neúnavně hledají lék, považuje za hodně inspirativní i díky tomu, že má happy end.

Čtvrtý titul je mimořádně aktuální, byť vyšel už před deseti lety. The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness od obhájkyně lidských práv a univerzitní profesorky Michelle Alexander považuje Gates za něco, co mu otevřelo oči v otázce systémového rasismu a vztahu mezi barevnými společenstvími a americkým soudním systémem.

Špion. A zrádce! britského spisovatele Bena Macintyrea je jediným tipem, který už vyšel v českém překladu. Jde o skutečný příběh politické krize, v jejíž středu je Oleg Gordijevskij, důstojník KGB, který během studené války pracoval jako dvojitý agent i pro Brity. Gates si pochvaluje autorův cit pro detail a vyprávění z perspektiv obou stran. Připomíná mu to napínavý špionážní román, proto nezachází do detailů a nechce čtenáře ošidit o požitek ze čtení.

A jaká kniha letos nejvíc oslovila vás?

Zdroj: gatesnotes.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu