Close search

„Co byste nám o sobě chtěl/a říct?“ aneb Jak vyzrát na jednu z nejzákeřnějších otázek každého pohovoru?

unsplash Zdroj: unsplash

„Tak, co byste nám o sobě řekl/a?“ Otázka, kterou začíná nejeden pohovor. Pro někoho banalita, pro druhého oříšek. Hlavním úskalím položené otázky je její šíře. Můžete ve své podstatě mluvit o čemkoliv. O čem však mluvit konkrétně tak, abyste u pohovoru uspěli?

Kam mám namířit pozornost? Jak z jednoho tématu přejít na druhé? A hlavně – čím mám začít? Jednoduše nám tato otázka dává tolik svobody, že nevíme, jak s ní naložit. Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. Tak jak se s ní vypořádat co nejlépe?

Buďte připraveni

Udělejte si rešerši dané společnosti a zkuste odhadnout její kulturu. Jedná se o kravaťáckou společnost nebo naopak start-up s volnou pracovní dobou? Zvolte ten správný tón, který chce druhá strana slyšet. Pokud se jedná o formálnější společnost, nejspíš je nebude zajímat kempování ve volné přírodě, které jste podnikli minulý víkend...

Jakmile si odpověď promyslíte, řekněte ji nahlas. Pozvěte pár přátel a zeptejte se jich na jejich názor. Nezníte moc nudně? Je vaše odpověď příliš odvážná? Na tyto aspekty potřebujete získat i názor druhých, koneckonců jde právě o pohled zástupců společnosti, se kterými se setkáte na pohovoru.

Záchrana slonů v Africe, discogolf nebo lucidní snění

Ne, opravdu vás nenabádáme, ať si sbalíte svých pět švestek a vyrazíte na půl roku dobrovolničit do Afriky, abyste mohli zaujmout při přijímacím pohovoru. Naše rada zní: Zkuste se odlišit. Pokud vás pozvali k pohovoru, pravděpodobně z vašeho životopisu usoudili, že jste na danou pozici vhodným kandidátem. Poté hrají hlavní roli lehké nuance, které vás odliší od ostatních kandidátů. Být jiný je výhoda!

Méně je někdy více

Máte zaujmout, ale na druhou stranu se nesnažte být zajímavý za každou cenu. Člověk nemusí být profesionální lovec hlav k tomu, aby poznal, zda říkáte pravdu, nebo se jedná o přibarvenou verzi života, který se podobá maximálně tak akčnímu hrdinovi. Nesnažte se ze sebe udělat někoho jiného a ani si nepřivlastňujte cizí životní osud, ke kterému tajně vzhlížíte.

Můžete někde přidat, jinde naopak ubrat, ale nelžete. Vždy vycházejte ze svých zkušeností, vlastností a koníčků.  Věřte, že časem by to stejně všichni poznali a vám by nezbyl ani kousek sebeúcty.

JAK ZAUJMOUT NA PRACOVNÍM POHOVORU? TO SE DOZVÍTE VE FOTOGALERII:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu