Close search

Člověk a jeho pes: Podle nové studie mají leváci nejčastěji zvíře, které preferuje levou packu

Unsplash Zdroj: Unsplash

Člověk není jediný živočišný druh, který se může dělit na leváky a praváky. Magazín Psychology Today píše, že u koček nebo psů jsou leváci dokonce ještě rozšířenější.

Podle vědců je asi 90 procent lidí praváků a zbylých 10 procent populace tvoří leváci. Leváctví je u mnoha živočišných druhů běžnější než u lidí. Například se ukázalo, že asi 36 až 46 procent koček a 31 až 53 procent psů preferuje levou tlapku.

Levák majitel a levák pes

Vzhledem k tomu, že psi jsou domestikovaný druh a od svých majitelů se učí mnoha způsobům chování, jednou z teorií je, že levá tlapka u psů může být ovlivněna levorukostí jejich majitelů.

Ve vědeckém časopise Animal Cognition nedávno vyšla studie, která se zaměřila přesně na toto. Zúčastnilo se jí 60 lidí (50 praváků a 10 leváků) se svými psími mazlíčky. Součástí testů bylo třeba to, že lidé museli dát jednu ruku za záda a druhou nabídnout svému psovi. Poté se zaznamenalo, zda pes zvedl nejprve levou nebo pravou tlapku. Zatímco psi praváků celkově preferovali použití pravé tlapky, psi levorukých majitelů preferovali levou tlapku. Pohlaví, věk nebo zdravotní stav psa v tom nehrál žádnou roli.

Výsledky jasně ukazují, že preference majitele ovlivňuje, jakou tlapku používá jeho pes. To naznačuje, že psi se mohou naučit přednostně používat jednu tlapku k lepší interakci se svým páníčkem. Preference tlapek může být důležitým faktorem třeba při přiřazování psů postiženým lidem. Ti, kteří mají "odpovídající tlapku" se svými majiteli, mohou mít vyšší úspěch jako asistenční psi.

Zdroje informací:
Link.springer.com: Does owner handedness influence paw preference in dogs?
Psychologytoday.com: Does Owner Left-Handedness Influence Which Paw Their Dogs Use?

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu