Close search

Cítíte se sami? Tipy, jak překonat pocity osamělosti

pixabay Zdroj: pixabay

To, že jsme v nějakém vztahu mnohdy neznamená, že se necítíme sami. Naopak, i když máme partnera a jsme obklopeni mnoha přáteli, můžou nás přepadat pocity osamělosti. Co tedy přispívá k tomu, že se cítíme sami a třeba o tom ani nevíme?

Strach říct si o pomoc

Často k pocitům osamělosti dochází tehdy, když se snažíme všechno zvládnout sami a bojíme se říct si druhým o pomoc. Musíme si ale uvědomit, že nikdo z nás neumí všechno a i v přírodě funguje všechno v symbióze, proto bychom se neměli bát říct si o pomoc.

Prázdné vztahy

Pocity osamělosti můžeme zažívat, i když jsme v nějakém vztahu jen proto, že nechceme být sami. To však naše pocity osamění ještě znásobí, protože v takovém vztahu není mezi námi a partnerem hlubší propojení.

K pocitům osamělosti také přispívá, když se scházíme s lidmi, které nezajímají hlubší otázky, jaké zajímají nás, a kteří vůbec netuší, o čem mluvíme a co je náš střed zájmu. Pokud se obklopujeme lidmi, u kterých se musíme obávat, že načneme nějaké nekorektní téma, pocit sounáležitosti to v nás také nevyvolá.

Proto bychom měli cíleně vyhledávat lidi, kteří jsou na stejné nebo podobné úrovni vnímání okolního světa, jako jsme my sami a s nimiž se nemusíme bát o čemkoliv mluvit.

Nesprávné zaměstnání

Většinou se lidé cítí osamělí, když jsou v zaměstnání, které je netěší a do kterého nemohou vložit svoje srdce. Naše pocity osamělosti také mohou pramenit v naší touze najít pochopení v technologiích, které nemohou nahradit kontakt s lidmi. Sociální sítě a jiné druhy technologií nám kradou čas na to zastavit se a stýkat se s lidmi, kteří nás nějakým způsobem mohou obohatit.

Útěk před námi samými

K pocitům osamělosti může vést také to, že utíkáme sami před sebou a nedokážeme být sami se sebou. Přitom v osamění, když jdeme například sami na procházku do přírody, nás napadají ty nejlepší nápady a nacházíme v sobě vnitřní klid, který když trvale objevíme, už se nikdy sami cítit nebudeme.

Potlačování emocí

Pozor si dejte na potlačování emocí. Pokud se scházíme s lidmi, se kterými se bojíme dát najevo naše emoce, bude to náš pocit osamění prohlubovat. Stejně tak přetvařování se před světem, nasazování si masek a strach z toho, že ukážeme svoje pravé já, to všechno prohlubuje pocity osamělosti.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu