Close search

Čistíte si zuby před spaním? Podle zubních lékařů je to zbytečné

Breathmd.com Zdroj: Breathmd.com

Znáte to? Únavou padnete do náruče noci a na zuby si už ani nevzpomenete. Jak moc vám vynechání ústní hygieny před spánkem uškodí? „Někdy hodně, někdy vůbec,“ shodují se odborníci.

Ve skutečnosti totiž nezáleží, zda si chrup vyčistíte těsně před ulehnutím, ale zda tak učiníte jednou za 24 hodin. Tvrdí to Kimberly Harms, zubní lékařka a mluvčí Americké asociace zubních lékařů.

 

Je důležité tento interval striktně dodržovat?

Pokud nechcete, aby bakterie ve vašich ústech „uzrály“, tak určitě ano. Během 24 hodin totiž zbytky jídel spolu s bakteriemi vytváří zubní plak a produkují kyselinu, která uvolňuje látky zažírající se do zubní skloviny. Tím si lehce položíte základy pro zubní kaz.

Zkrátka čím déle se na zubech drží povlak, tím déle na něm bakterie parazitují. A jejich majitel se stále rychleji řítí střemhlav do zubařského křesla.

 

Tři minuty k nezaplacení

Kde se tedy vzala informace, že čistit zuby se má po probuzení a před nočním spánkem? Zubaři v tom mají jasno – kvůli návyku. Čištění zubů v těchto dvou meznících dne vryje do paměti snáze.

Když už jsme u spánku, dejte si mezi ním a zubní hygienou pauzu. „Dáte tak fluoridu v zubní pastě více času na posílení zubů a vytvoření štítu proti kyselinám,“ říká Denis Kinane, děkan Fakulty zubního lékařství Pensylvánské univerzity.

 

Nespěchejte pro zubní kartáček ani těsně po večeři. Kvůli kyselinám jsou vrchní vrstvy skloviny změkčené a okamžitým čištěním byste je mohli odstranit. A tím poškodit samotný zub. Dopřejte si klid alespoň půl hodiny po jídle. 

Ještě předtím, než vás potěšíme, musíme upozornit na riziko sacharidů. Jasně, přispívají k obezitě a nutričně jsou na tom bledě, jak se přetřásá v magazínech o zdravé výživě. Co ale možná nevíte, že celodenní průběžná konzumace sacharidů (i popíjení kávy) stimuluje bakterie k tvorbě nebezpečných kyselin. A ty vedou, jak už známo, k tvorbě kazů.

 

Ale není důvod ke stresu, pokud si během čtyřiadvaceti hodin zapomenete vyčistit zuby. Jak říká doktor Yanfang Ren, „trvá dlouho, než zubní plak začne vápenatět, a dostatečné vyčištění zubů odstraní den starý plak – jen dodržujte čas čištění mezi dvěma a čtyřmi minutami a měli byste být v pohodě“.

Nejčtenější články