Close search

Čína se prý zbavila absolutní chudoby. V zemi se ale nemůžou shodnout, jestli k tomu už opravdu došlo

Flickr.com/APEC 2013, CC BY Zdroj: Flickr.com/APEC 2013, CC BY

Mělo by jít o vyvrcholení pětiletého boje s absolutní chudobou v nejlidnatější zemi na světě a významný milník v kariéře prezidenta Si Ťin-pchinga. Zbývá už jen určit datum.

Za posledních 40 let se Čína změnila z primárně agrární ekonomiky na jednu z nejrychleji se rozvíjejících zemí na světě. A protože ji v červenci příštího roku čeká 100. výročí založení Komunistické strany Číny, pracuje teď hned na několika frontách, aby to oslavila.

Ambice velké jako země

Čína výrazně promlouvá do dobývání vesmíru, vedle sondy Tianwen-1 mířící na Mars, odstartovala nedávno také mise Chang´e 5, která po víc než 40 letech přinese vzorky z Měsíce. A doma také nemá malé cíle - země se chce zbavit absolutní chudoby.

Tamější vláda ji definuje příjmem menším než 2 300 juanů ročně, co je asi 7700 korun. Světová banka před pěti lety definovala takzvanou extrémní chudobu jako živobytí za méně než 1,90 dolaru na osobu denně. To aktuálně představuje asi 42 korun, respektive 15 200 ročně. Čína si tedy nastavila hranici přibližně na polovině.

Po desetiletí byla jednou z nejchudších zemí světa a ukončení absolutní chudoby je pro prezidenta a generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga (na úvodní fotografii s první dámou Pcheng Li-jüan) nesmírně důležitým politickým cílem, který měl být splněn do konce roku 2020. Na pandemii covid-19 nehledě.

Jak to tedy je?

Urbanizace Číny poškodila venkovské komunity, které ztrácejí obyvatele a pracovní příležitosti. Proto se prezident Si Ťin-pching zaměřil právě na venkov s cílem ukončit absolutní chudobu v 832 nejchudších okresech. Znamenalo to třeba vybudování 4,2 milionů kilometrů silnic, co mělo zlepšit dostupnost těchto oblastí zemědělcům, firmám nebo turistům. Miliony lidí se také dočkaly přístupu k pitné vodě.

V pondělí státní zpravodajská agentura Sin-chua oznámila, že ze seznamu chudých bylo odstraněno posledních devět okresů. A stejné informace na svém webu podává i státní televize CGTN.

Trochu to ale komplikují Global Times, co je paradoxně bulvární list vycházející pod záštitou státu. Tvrdí, že vláda ještě potřebuje komplexně přezkoumat výsledky zmírňování chudoby a oznámí je pravděpodobně v první polovině příštího roku. Sia Keng-šeng, zástupce ředitele Úřadu pro zmírnění chudoby, dokonce uvedl, že práce ještě nebyla zcela hotova a je potřebné provést náhodné kontroly a sčítání lidu. A pokud budou splněny všechny standardy, je boj s extrémní chudobou u konce. A pak je může ústřední výbor Komunistické strany Číny oficiálně ohlásit.

Zdroje: cnn.com, wikipedia.org

Nejčtenější články