Close search

Cigareta za zenitem: Nastává éra zahřívání!

pixabay Zdroj: pixabay

Stále více lidí přestává kouřit nebo hledá modernější a dle studií zdravější alternativy. Největším hitem se v poslední době stalo kouření zahřívaného tabáku, které vyvolává stejné pocity, jako nám dopřeje klasická cigareta, ale protože se tabák v těchto případech nespaluje, je potenciálně méně škodlivé a společensky přijatelnější.

Klasické kouření

Možná jste si také všimli, že se situace v posledních letech změnila. Už nepotkáváme na ulicích davy kuřáků, kteří pobíhají s cigaretou v ruce a vy si musíte dávat pozor, aby s ní nezavadili o váš nový kabát za několik tisíc. Dnes je spíše unikum potkat někoho, kdo ještě kouří klasické cigarety. Vědci z amerického National Cancer Institutu ve své studii dokonce uvádí, že lidé, kteří za život vykouřili v průměru méně než jednu cigaretu denně, mají o 64 procent vyšší riziko předčasného úmrtí než nekuřáci.

Elektronické cigarety

O elektronických cigaretách už jste nejspíše slyšeli, ale je otázkou, zda jste je už někdy vyzkoušeli. E-cigarety jsou sice méně škodlivé než ty běžné, a proto mohou pomoci v boji se závislostí, která ročně stojí příliš mnoho životů i peněz, ale jejich navoněné příchuti můžou vést k závislosti nové, tudíž vlastně jen přebijete závislost závislostí.

Zahřívaný tabák

Vhodnou alternativou mohou být bezdýmné nebo zahřívané tabákové výrobky. V loňském roce se na trhu objevila revoluční zařízení glo. Oproti klasickým cigaretám však náplně při užívání nehoří, tabák se pouze zahřívá na 240 stupňů. Vzniká tak pára, kterou uživatel vdechuje. Zkušenost je tedy velmi podobná kouření ovšem s potenciálně nižšími zdravotními riziky. Tím, že nedochází ke spalování tabáku, jsou emise měřených toxických látek ve srovnání s tradiční cigaretou o 90-95 % nižší. O vychutnání tabáku tak konzumenti ochuzeni nebudou. Zároveň se ale vyhnou dalším nepříjemnostem, jako je popel, kouř a zápach z cigaret. Díky tomu je užívání zahřívaného tabáku i společensky přijatelnější.

„Máme radost, jak na naše zařízení glo a jeho přednosti reagují spotřebitelé. Od uvedení produktu na český trh jsme získali přibližně 50 tisíc nových uživatelů. Počátkem léta jsme nabídku rozšířili o nové tabákové náplně s příchutí a klikací kapslí. Jedná se obdobu klikacích cigaret s příchutí, které jsou v Česku velmi oblíbené. A po zákazu prodeje mentolových cigaret v květnu příštího roku očekáváme, že mnoho stávajících kuřáků by mohlo přejít právě na glo a tuto alternativu. Žádná konkurence ji totiž nenabízí,“ prozradil Tomáš Tesař manažer komunikace British American Tobacco.

Archiv

Nikotinové sáčky

V některých evropských zemích včetně Česka je k dispozici nový produkt, který nabízí kuřákům a uživatelům nikotinu další uspokojivý způsob, jak konzumovat nikotin bez kouře a zápachu. Jedná se o inovativní nikotinové sáčky LYFT, které si uživatel vloží pod horní ret. Může tak pohodlně a diskrétně užívat nikotin na cestách či v práci, aniž by obtěžoval okolí.

„Podobně inovativní nikotinové sáčky LYFT jsou diskrétní variantou užívání nikotinu například na cestách – ve vlaku, autě či v letadle nebo v kanceláři. Nehoří, neobtěžují okolí a neobsahují ani tabák. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitních surovin, kromě nikotinu obsahují vodu, eukalyptus, celulózová vlákna z borovice nebo vybrané aromatické látky. Jednoduše se vloží pod horní ret a nechají vstřebat. Pro ty, kteří holdují nikotinu, jsou nikotinové sáčky LYFT další cesta k budoucnosti bez kouře,“ představuje další možnosti aplikace tabáku Tesař.

Radikální řez

Pokud však chcete přestat kouřit úplně, pak nezbývá nic jiného, než se zapřít a udělat si následující plán.

1 . Stanovte si den D, kdy s kouřením přestanete.

2. Vyhoďte všechny krabičky cigaret, tabák i zapalovače.

3. Napište si seznam, ke kterým aktivitám si cigaretu neodepřete a vymyslete si místo ní přijatelnou alternativu. Jednou ji nahraďte žvýkačkou, podruhé třeba gumovými medvídky. Nápaditosti se meze nekladou.

4. V prvních dnech určitě nechoďte do barů, restaurací a nepijte alkohol který většinou bývá spouštěčem chutě na cigaretu.

5. Svou rodinu i přátele seznamte s tím, že chcete přestat kouřit. Vyhnete se tak nabídkám na cigaretu a pozváním na drink, co byste museli odmítnout.

6. Pokud jste silný kuřák, ze začátku využijte relativně zdravější alternativu kouření. Zkusit můžete nikotinové náplasti, zahřívaný tabák nebo třeba nikotinové sáčky.

 

Nejčtenější články