Close search

Chůze pozpátku jako neobvyklý lék: Vědci tvrdí, že posiluje mozek, záda a lépe spaluje kalorie

Unsplash Zdroj: Unsplash

Návody, jak si zlepšit zdraví, obvykle pracují s tradičními metodami. BBC ale připomíná, že se nám vyplatí i tak neobvyklá věc, jakou je chůze pozpátku. Jak je to možné?

Podle BBC byla chůze pozpátku celkem běžná věc v 19. století. Lidé se jí věnovali kvůli prohraným sázkám nebo aby získali punc jedinečnosti. A někdy urazili i stovky kilometrů. Vedlejším důsledkem chůze pozpátku byl nečekaný zdravotní benefit...

Výhody chůze pozpátku

Často se používá ve fyzioterapii k úlevě od bolesti zad, problémů s koleny a k boji s artritidou. Některé studie dokonce naznačují, že chůze pozpátku může pozitivně ovlivnit kognitivní schopnosti, jako je paměť, reakční doba a dovednosti při řešení problémů.

Rozhodně nejde o nový vynález. Chůze pozpátku ze zdravotních důvodů má svůj původ ve starověké Číně. Jenže až v posledních desetiletích se jí dostalo pozornosti výzkumníků jako způsob zlepšení sportovního výkonu a budování svalové síly. Janet Dufek z University of Nevada, sledovala, co udělala chůze pozpátku trvající 10-15 minut denně během čtyř týdnů u jejích studentek. Došlo ke zvýšení flexibility hamstringů, což jsou svaly na zadní straně stehen, které asi neposiluje většina lidí. Navíc tento pohyb může posílit svaly na zádech odpovědné za stabilitu a flexibilitu páteře.

Lze ji praktikovat bez omezení, jen si musíte dát pozor na případné překážky v cestě. A prý se díky chůzi pozpátku spálí víc kalorií, něž když půjdete vpřed. Tak se nenechte odradit tím, že budete každý den chvilku vypadat divně. Je to docela zábava a ještě si tím zlepšíte zdraví.

Zdroje informací:
Edition.cnn.com: The significant health benefits of walking backward
BBC.com: Why walking backwards can be good for your health and brain

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu